Kraj brání vysokou školu v Budějovicích, kterou chce ministerstvo zrušit

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích se v posledních dnech těší pozornosti, o kterou ani nestála. Ministerstvo školství ji chce zrušit a více než dva tisíce studentů přesunout na ČVUT nebo na vysokou školu do Jihlavy. První náměstek ministra školství Kryštof Hajn prý dokonce tlačí na zánik školy tak, že na něj rektor kvůli vydírání a vyhrožování podal trestní oznámení. Navíc Jihočeský kraj se teď rozhodl školu bránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola | Foto: Kateřina Koželuhová

Rektor Marek Vochozka právě ukazuje učebny a knihovnu v budově školy. Je krátce po deváté hodině a na chodbách už je živo. Studenti postávají u dveří nebo si povídají v hale a popíjejí kávu. S tím, že by ministerstvo školství chtělo jejich školu zrušit, rozhodně nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauzu vysoké školy v Českých Budějovicích, které hrozí zrušení, se zajímala reportérka Petra Benešová

„Určitě bych ukončila školu, protože na školu musím vydělávat a s touhle jsem plně spokojená,“ říká jedna ze studentek. „Kdybych měla jít třeba do Jihlavy, to je moc daleko,“ přidává se další.

Podobně reaguje i Studentská unie školy, která je zděšena postupem ministerstva školství. Nelíbí se jí, že před týdnem na schůzce údajně tlačil na zrušení školy první náměstek ministra školství Kryštof Hajn.

Náměstek, kterého nominovaly Věci veřejné, měl podle rektora dokonce vydírat vedení instituce. Vochozka se proto rozhodl podat na Hajna trestní oznámení.

Jsou ve hře pozemky?

Proč chce ministerstvo školu rušit, rektor neví. Škola stojí na kraji města, částečně v průmyslové zóně. Podle rektora by prý mohlo jít o využití lukrativních pozemků.

„Co je důležité, že tady všude je vedená kanalizace, a to i pod hřištěm, takže se tu dá postavit budova,“ poukazuje Vochozka. Kdo by ale o pozemky mohl mít případně takový zájem, rektor neřekl.

Areál je teď nyní ve vlastnictví školy. Kdyby ale zanikla, o pozemky přijde. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) ujišťuje, že by se s nimi rozhodně nespekulovalo.

„Když jsme převáděli pozemky a celý areál, tak jsme ještě doplnili klauzuli, podle níž by se areál v případě zrušené této vysoké školy vrátil přednostně do majetku Jihočeského kraje. To je velmi podstatná věc,“ řekl Zimola.

Kvalitu školy posoudí akreditační komise

Kraj podle něj navíc chce veřejnou vysokou školu zachovat kvůli technickým oborům. „Chceme být regionem, kde technické záležitosti budou hrát prim. I proto bychom zde chtěli vychovávat budoucí techniky inženýry a přimět je i k tomu, aby se v jižních Čechách usadili,“ dodal hejtman.

Zimola se proto v nejbližší době sejde s ministrem Josefem Dobešem (Věci veřejné), aby mu řekl důvody, proč ministerstvo chce školu zrušit. Podobný záměr vymazat školu z rejstříku zřejmě mělo už i předešlé vedení resortu, protože pochybovalo o její kvalitě, popisuje ministr Dobeš:

„Dlouhodobě tady byla pochybnost někdy na jaře 2010. Pak přišlo podle mě vcelku rozumné zadání akreditační komise, aby se podívala na kvalitu této školy. Jakékoliv výroky a jakékoliv postřehy o kvalitě školy bez posouzení akreditační komise mi připadají nešťastné.“

Akreditační komise by měla zveřejnit hodnocení kvality na začátku listopadu. Příští týden v pondělí se pak ministr Dobeš sejde s rektorem.

Martin Hromádka, Klára Bílá, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme