Kraj nařídil Evrazu v Ostravě vypouštět méně škodlivin

Ostravská hutnická firma EVRAZ Vítkovice Steel bude do ovzduší vypouštět méně prachu. Rozhodl o tom krajský úřad, když podniku po dohodě zpřísnil integrované povolení. Jde o dalšího velkého znečišťovatele v Moravskoslezském kraji, jehož provoz musí být ohleduplnější k životnímu prostředí. Lidé ale změny pocítí až během několika let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ocelárna

ocelárna | Foto: Mittal Steel Ostrava

Opatření se týká ocelárny číslo 1. V budoucnu má vypouštět o 60 procent méně tuhých znečišťujících látek. Halu čeká uzavření obvodového pláště, instalovat se bude nové odsávací a filtrační zařízení a také se v ocelárně i jejím okolí bude pravidelně uklízet. To vše společnost přijde na více než půl miliardy korun.

EVRAZ Vítkovice Steel se zavázal realizovat vše do dvou let od nabytí právní moci stavebního povolení. Očekáváme, že stavební povolení bude vydáno v nejbližších měsících, nejpozději do první poloviny roku 2009," potvrdil mluvčí firmy Jaromír Krišica.

Vydaná integrovaná povolení začal krajský úřad největším znečišťovatelům znovu přezkoumávat zhruba před rokem. Zpřísnění nad rámec zákona se netýká jen prachu ale i dalších škodlivin.

Kterých firem se už změny dotkly a se kterými kraj teď jedná, upřesňuje vedoucí odboru životního prostředí Tomáš Kotyza: "Je přezkoumáváno integrované povolení pro společnost Dalkia, je to elektrárna v Třebovicích. Nabylo právní moci integrované povolení pro společnost ČEZ, jde o elektrárnu Dětmarovice. Přezkoumává se Energetika Třinec, energetika a vysoké pece v ArcelorMittal."

Obyvatele Moravskoslezského kraje trápí nejvíce právě polétavý prach. Jeho koncentrace převyšují povolené limity i v těchto dnech, a to na Ostravsku a Karvinsku.

Vzhledem k tomu, že zpřísňování integrovaných povolení se projeví až v horizontu let, aktuální problémy by mohla pomoci vyřešit nová vyhláška. Kraji má umožnit, aby v případě špatné situace mohl nařídit podnikům omezení výroby.

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme