Kraj neposkytne Pernštejnu peníze na provizorní zastřešení

Jihomoravský kraj zásadně změnil přístup k pomoci požárem poničenému Pernštejnu. Podle hejtmana Stanislava Juránka nepřispěje na provizorní zastřešení budovy depozitáře a peníze uvolní až na definitivní úpravy. Jak hejtman řekl, památka je státní a právě stát má prostředky na likvidaci podobných havárií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn

"My jsme připraveni hradu pomoci, ale budou to věci, které jsou definitivní. Nebudou to věci, které mohou být pokryty například z pokladní správy na ministerstvu financí, nebo z havarijních fondů," dodal Juránek.

Jihomoravští památkáři jsou ale zaskočení. Kraj pomoc slíbil bezprostředně po požáru a nikdo nepochyboval o tom, že peníze bude možné využít na to, co nejvíce spěchá. Podle ředitele Národního památkového ústavu v Brně Jaromíra Míčky to bylo právě provizorní zastřešení. "Práce už započaly a my teď budeme samozřejmě složitě shánět, z čeho to zaplatíme," řekl Míčka.

Hejtman Juránek upřesnil, že kraj je ochoten pomoci částkou ve výši až 5 milionů korun, ale na úpravy, které budou trvalé. Míčka na to reagoval: "Od začátku nám kraj sliboval pomoc na likvidaci havárie. Tak to bylo nazváno. Mysleli jsme si, že likvidací havárie je myšleno provizorní zastřešení. V tomto smyslu probíhala veškerá naše jednání. Je to změna a já ihned potom, co si materiál přesně prostuduji, začnu shánět peníze jinde."

Zuzana Kopuletá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme