Kraj uvažuje o finančním daru pro rodiny obětí nemocničního vraha

Kraj Vysočina chce vyplatit jednorázový finanční dar pozůstalým obětí takzvaného nemocničního vraha, než soud rozhodne o možnostech jejich odškodnění. V České televizi to řekl hejtman kraje Miloš Vystrčil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyšetřování vražd v nemocnici | Zdroj: ČTK

Zdravotník Petr Zelenka v Havlíčkově Brodě na podzim zřejmě zavraždil osm pacientů tím, že jim na oddělení ARO podával lék na ředění krve heparin a oni vykrváceli.

Hejtman už dříve uvedl, že se kraj dohodne s pozůstalými mimosoudně, soud však musí nejprve stanovit, kdo a v jaké míře je za úmrtí pacientů zodpovědný.

Zastupitelé kraje proto chtějí schválit mimořádný finanční dar. "Chceme poškozeným pomoci, 6. února a 13. února předstoupím před orgány kraje, to znamená radu kraje a zastupitelstvo, a budu navrhovat zastupitelům, aby zvážili možnost finančně pomoci jednotlivým případům," uvedl Vystrčil.

Dodal, že hned v pondělí bude jednat s generálním pojistitelem, zda by nepřistoupil na mimořádnou pomoc. Ta by nezávisela na tom, kdo je za smrt pacientů odpovědný. Podle hejtmana kraj za poškození pacientů odpovědnost nenese. Odpovědnost nemocnice se vyšetřuje.

Do poloviny února budou mít podle hejtmana pozůstalí jasno, zda dostanou od kraje nějaké peníze. Hejtman předpokládá, že dar se bude pohybovat v řádech statisíců korun. Určen by byl například těm, kteří přišli o partnera a žijí teď jen z jednoho důchodu.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme