Kraj zatím nesmí platit za pacienty poplatky v lékárně

Moravskoslezský kraj prozatím nesmí platit za pacienty regulační poplatky v krajské lékárně Slezské nemocnice v Opavě. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Předběžným rozhodnutím tak vyhověl žalobě soukromé lékárny, která se cítí být obětí nekalé soutěže. Podle majitele lékárny Marka Hampela kraj placením poplatků poškozuje soukromé lékárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přeplněná nemocniční lékárna v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Hampel, který je šéfem Grémia majitelů lékáren, citoval z rozhodnutí: "Krajský soud v Ostravě nařizuje, aby nemocniční lékárna Slezské nemocnice v Opavě s okamžitou platností přestala nabízet darovací smlouvy a zdržela se jakéhokoliv jiného jednání vedoucího k placení regulačních poplatků za pacienty ve své lékárně."

Mluvčí ostravského Krajského soudu Barbara Plchotová vysvětluje: "Předběžné opatření je prozatímním rozhodnutím, které upravuje poměry účastníků, než je rozhodnuto ve věci samé. Ale žádným způsobem nepředjímá konečné rozhodnutí ve věci. Tam je účastníkem řízení přímo Slezská nemocnice Opava, nikoliv Krajský úřad Moravskoslezského kraje."

Krajský úřad Moravskoslezského kraje rozhodnutí soudu respektuje. Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková potvrdila, že lidé v nemocniční lékárně už znovu platí: "Lidé teď skutečně v této lékárně musejí platit regulační poplatek. U ostatních lékáren a ambulancí zůstává vše při starém."

Rada Moravskoslezského kraje tuto záležitost projedná. Radní teď chtějí hledat jiné cesty, jak pacientům třicetikorunové poplatky dál vracet.

Česká lékárnická komora pak soudní verdikt přímo vítá. Jak uvedl její mluvčí Aleš Krebs, předběžné opatření ostravského soudu dokládá názor stavovské organizace, že jednání krajů je v rozporu s platnými právními předpisy.

Šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel odpovídal v podvečerním Radiofóru. Poslechněte si ho v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Protikrizový plán pro zdravotnictví přijala vláda všemi hlasy
Pojišťovny se chystají rozdávat pokuty kvůli nevybírání poplatků
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky

Andrea Čánová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme