Krajané budou moci nadále žádat o obnovu občanství

Lidé, kteří kvůli emigraci před komunistickým režimem přišli o české občanství, ho opět budou moci získat. Poslanecká sněmovna totiž dnes přes odpor komunistů a nesouhlas vlády schválila senátní novelu zákona, který to umožňuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklady

Osobní doklady | Foto: Jan Rosenauer

Senát navrhl v zákoně zrušit pětiletou lhůtu pro podání žádosti o obnovu občanství, která uplynula v září.

Podle senátorky Jitky Seitlové z hnutí Nezávislí se krajané o možnosti požádat o obnovu českého občanství ne vždy dozvěděli včas, někteří totiž žijí v odlehlých oblastech.

Seitlová upozornila, že lidé, kteří emigrovali kvůli komunistickému režimu, se stále cítí být českými občany a někteří se chtějí vrátit do své vlasti. Pokud by tedy sněmovna zákon zamítla, tito lidé by na občanství museli čekat až 15 let.

"V zahraniční žije kolem 250 tisíc českých občanů a kolem dvou milionů těch, kteří se hlásí k českému původu. Zákon se jistě netýká všech, ale týká se té části, která byla nucena nebo opustila v době nesvobody Českou republiku," uvedla Seitlová.

Poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová ale argumentu senátorky Seitlové oponuje. Nikdo sice podle ní nezpochybňuje zásluhy krajanů, podotkla ale, že už možnost přihlásit se k českému občanství měli a neznalost zákona nikoho neomlouvá.

"Těmto občanům, kteří přišli o občanství mezi 25. únorem 1948 a 1. říjnem 1949, už možnost přihlásit se k českému státnímu občanství poskytnuta byla. Byla poskytnuta i poměrně dlouhá lhůta k tomu, aby jí využili," řekl poslankyně, která doporučovala novelu zamítnout tak jako loni na jaře v případě obdobné úpravy.

Získala ale nyní na svou stranu jen dalších 60 poslanců. Přijetí novely o občanství bývalých československých občanů naopak podpořilo 102 ze 179 přítomných členů dolní komory. Předlohu teď znovu projedná Senát.

Novela vychází vstříc hlavně lidem, kteří odešli z Československa v posledních letech totalitního režimu a podmínky současného zákona nemohli splnit. Zákon z roku 1999 umožňoval požádat o obnovení občanství jen emigrantům, kteří o české občanství přišli od 25. února 1948 do 28. března 1990, a to "propuštěním ze státního svazku" nebo v souvislosti s nabytím občanství země, s níž Česko mělo uzavřenu úmluvu o zamezení vzniku dvojího občanství.

Senátní návrh umožní obnovu občanství zejména krajanům, kteří o ně nemohli požádat kvůli československo-americké úmluvě o naturalizaci. Úmluva, která znemožňovala vznik dvojího občanství, přestala platit až v srpnu 1997.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme