Krajané, kteří utekli před válkou z Ukrajiny, si připomínají první rok v Česku

Z autobusu na pražské Florenci přesně před rokem vystoupila skupina čtyřiceti krajanů z Ukrajiny. Ujížděli z české vesnice Čechohrad, která v té době ležela asi 200 kilometrů od válečné linie. Vláda etnickým Čechům a jejich rodinám poskytla ve zrychleném řízení trvalý pobyt, aby se tady mohli usadit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odjezd autobusu s českými krajany z východní Ukrajiny do Prahy | Foto: Filip Jandourek

Ze začátku bydleli na státní útraty v zařízení ministerstva vnitra, během šesti měsíců si ovšem museli najít bydlení a práci. To také všichni udělali a mnoho z nich začalo nový život v západočeském Tachově, kde už měli z dřívějška příbuzné.

Mezi nimi i paní Naděžda, která se s dcerou, zetěm a vnučkou přestěhovala do jedné z tamních bytovek. A jak říká, v Tachově je spokojená.

„Víte, tady je klid. Já už jsem si tam odvykla. Když jsem ale přijela do Čech, tak jsem pořád měla strach z letadel, jak tam u nás létala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Za krajany z východní Ukrajiny, kteří před rokem přesídlili do ČR, se vypravil reportér Českého rozhlasu Ĺubomír Smatana

Naděžda rozená Samková se naučila česky ještě jako dítě od rodičů v Čechohradu, takže aklimatizace v Česku pro ni nebyla nijak obtížná. Ovšem táhne ji na šedesátku, takže nesehnala stálou práci a stará se o vnučku.

Ti mladší ale pracují všichni, říká Věra Doušová, která krajanům z Ukrajiny pomáhá už dvě desetiletí.

„Vlastně za tu dobu nikdy nežádali o podporu v nezaměstnanosti, protože prostě nezaměstnaní by nebyli. Oni vzali jakoukoliv práci, alespoň na dobu, než překlenuli tu jazykovou bariéru.“

A slova Věry Doušové potvrzuje i Vadim Hnojílek, jehož pětičlenná rodina, která žila jen pár kilometrů od fronty, našla nový domov v Milovicích.

„Když manželka brzy ráno přijde z práce, já do práce odcházím. Vidíme se spolu maximálně dvakrát v týdnu.“

Za uplynulý rok přesídlila do Česka asi stovka krajanů z Ukrajiny. Už ale nepřijíždějí hromadně autobusem nebo vládním letadlem, ale každý podle toho, jak dostane povolení k pobytu.

Život začínají v ubytovacím zařízení ministerstva vnitra v jižních Čechách, kde i teď bydlí několik dalších rodin z české vesnice Čechohrad na Ukrajině.

Krajané na Ukrajině | Foto: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme