Krajané na Ukrajině se cítí být podvedeni. Česko jim zamítá žádosti o přesídlení

Je to podvod, cítíme se oklamáni. Takhle si stěžují čeští krajané ze západní Ukrajiny, kterým na jaře vláda slíbila, že mohou v Česku získat trvalý pobyt za jednodušších podmínek. Teď ale všichni dostali dopis z ministerstva vnitra, že se jejich žádosti zamítají. Krajané prý špatně rozuměli. A tak se obrátili s prosbou o pomoc na prezidentskou kancelář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrat krajanů z Ukrajiny do České republiky (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Samozřejmě bychom rádi v těch příštích měsících a pravděpodobně i v příštím roce pokračovali tak, abychom pomohli všem, kteří se na nás obrátí,“ řekl na jaře premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) asi před sedmdesátkou krajanů, kteří v Česku už trvalý pobyt získali.

Další Češi z Ukrajiny byli podle něj na řadě, což přesnými čísly záhy potvrdil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

Krajané na Ukrajině žádají prezidenta o pomoc kvůli udělení trvalého pobytu v Česku. Více od reportéra Ľubomíra Smatany

„To znamená v letošním roce těch 250 a pro příští rok dalších 250. My jsme jako urgentně řešili oblasti, kde se válčí. Západ Ukrajiny je klidnější, to znamená, že to budeme chtít směřovat na konec letošního roku, začátek příštího,“ uvedl tehdy Chovanec.

O šest měsíců později je ale všechno jinak. Paní Táňa, která stále bydlí na Ukrajině, drží v ruce dopis, kde se dočítá, že žádný trvalý pobyt ve zjednodušeném řízení získat nemůže. „Na začátku slibovali nějakou pomoc, no ale nic z toho nebylo,“ neskrývá zklamání Táňa.

V této oblasti není válka...

Stejný dopis dostalo v okolí Žitomiru asi 150 lidí. V této oblasti není válka, a tak se na tyto krajany jednodušší způsob přesídlení nevztahuje, říká dnes ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. „Z tohoto důvodu jsme z této oblasti nepřesunovali volyňské Čechy ve stejném modelu,“ vysvětluje.

Jenže přesídlení neslíbila vláda jenom krajanům z frontové oblasti, namítá Věra Doušová, která Čechům na Ukrajině léta pomáhá. Podle ní krajané dostali už na jaře písemný příslib trvalého pobytu.

„Takže oni s tím všichni počítali, začali odhlašovat děti ze škol, pozvolna dávat výpověď v práci, prodávat zařízení bytu,“ říká Doušová.

Ministr vnitra trvá na tom, že slib snadného přesídlení patřil pouze lidem z blízkosti válečné zóny. Krajané proto poslali dopis prezidentu republiky a žádají o pomoc. Hrad podle zjištění Českého rozhlasu už začal jejich problémy řešit.

Krajané na Ukrajině | Foto: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme