Kraje a města převzaly své symboly

První tři kraje mohou užívat vlastní znak a prapor. Předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus předal příslušné dekrety hejtmanům krajů Karlovarského, Olomouckého a Pardubického . Povýšil také břeclavské obce Lanžhot a Velké Bílovice na města a předal dekrety o právu užívání praporů či znaků více než sedmdesátce obcí a měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že symboly mají svůj význam i v evropském kontextu: "Ta Evropa je zakořeněná, všechny její obce, města i regiony neměly půl století komunismu a své prapory a znaky už dávno mají. My přicházíme do Evropy v labilnějším stavu než západoevropské země, a proto bych na toto kladl velký důraz."

Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel je přesvědčen, že symboly jsou pro charakteristiku regionu důležité a lidé o ně mají zájem. Více se podle něj ztotožňují se svou obcí či regionem a dodávají jim i určité sebevědomí.

Slavnostního aktu se zúčastnil i hejtman pardubického kraje Roman Línek. Znak tohoto kraje se skládá z červenomodrého čtvrceného štítu. Kromě českého lva a moravské orlice je v něm stříbrná hradební zeď symbolizující historické kořeny kraje. Otevřená brána se zlatým glóbem poukazuje na vstřícnost pardubického regionu vůči vnějšímu světu. modrý podklad pak značí množství řek rybníků a přehrad, které se v kraji nacházejí Čtvrté pole tvoří znak krajského města Pardubice.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme