Kraje a města převzaly své symboly

První tři kraje mohou užívat vlastní znak a prapor. Předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus předal příslušné dekrety hejtmanům krajů Karlovarského, Olomouckého a Pardubického . Povýšil také břeclavské obce Lanžhot a Velké Bílovice na města a předal dekrety o právu užívání praporů či znaků více než sedmdesátce obcí a měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že symboly mají svůj význam i v evropském kontextu: "Ta Evropa je zakořeněná, všechny její obce, města i regiony neměly půl století komunismu a své prapory a znaky už dávno mají. My přicházíme do Evropy v labilnějším stavu než západoevropské země, a proto bych na toto kladl velký důraz."

Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel je přesvědčen, že symboly jsou pro charakteristiku regionu důležité a lidé o ně mají zájem. Více se podle něj ztotožňují se svou obcí či regionem a dodávají jim i určité sebevědomí.

Slavnostního aktu se zúčastnil i hejtman pardubického kraje Roman Línek. Znak tohoto kraje se skládá z červenomodrého čtvrceného štítu. Kromě českého lva a moravské orlice je v něm stříbrná hradební zeď symbolizující historické kořeny kraje. Otevřená brána se zlatým glóbem poukazuje na vstřícnost pardubického regionu vůči vnějšímu světu. modrý podklad pak značí množství řek rybníků a přehrad, které se v kraji nacházejí Čtvrté pole tvoří znak krajského města Pardubice.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme