Kraje bojují o zdravotnické poplatky. Pardubicko dnes s proplácením skončilo

Ode dneška už Pardubický kraj neplatí poplatky za pacienty v krajských nemocnicích. Brzy budou pravděpodobně následovat i další kraje. Poradí se o tom v pátek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regulační poplatky

Regulační poplatky | Foto: Honza Ptáček

Letos chtěl dát Pardubický kraj na poplatky předběžně 17 miliónů korun. Loni ho přišly skoro na pětatřicet. První letošní čtyři měsíce už stály kraj na poplatcích přes pětadvacet milionů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák a Jana Vaňhová o proplácení regulačních poplatků ve Světe o druhé.mp3

O zrušení proplácení poplatků budou jednat tento pátek kromě Pardubického i další kraje. Právě na pátečním jednání se podle hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové uvidí, zda budou poplatky hrazeny nadále.

Ústecký kraj zatím poplatky proplácí

„Za naše občany budeme hradit regulační poplatky dál ve všech krajských zdravotních zařízeních. Další osud regulačních poplatků ovlivní sestavení nové vlády.“ sdělila Vaňhová.

V roce 2009 zaplatil Ústecký kraj za regulační poplatky přes 42,5 miliónu korun, do letošního března to bylo přes 11, 5 miliónu. Pokud by kraj poplatky za občany přestal platit, ušetřené peníze by podle hejtmanky Vaňhové použil na financování pečovatelských domů a sociálních zařízení.

Že by bylo hrazení poplatků jen předvolebním slibem Vaňhová popírá. „My jsme avizovali, že poplatky budeme hradit až do nových voleb. Takže si myslíme, že to je věc nové vlády a my už jsme svůj slib splnili.“

Vysočina zatím vyčkává

Na Vysočině se zatím vyčkává. Letos jsou tam však náklady na hrazení poplatků nižší, říká náměstek hejtmana Vladimír Novotný: „Od února to bylo 2, 6 miliónů korun, které jsme proplatili, což je podstatně méně, než v minulém roce, kdy jsme věnovali na proplácení poplatků něco přes 50 miliónů korun za celý rok.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Jansová hovoří s hejtmany a statistiky o regulačních poplatcích v Odpoledním radiožurnálu .mp3

Plzeňský kraj chce, aby se ostatní přizpůsobili

Plzeňský kraj má jako jediný v republice systém proplácení poplatků, kdy pacient napřed poplatek zaplatí, pak vyplní žádost a tu pošle na krajský úřad. Tam se jednou za měsíc rozhoduje, komu se proplatí a komu ne.

Také na Plzeňsku čekají, co bude, ale nevzdávají to, říká znovuzvolený poslanec ČSSD za Plzeňský kraj Jan Látka: „Plzeňský kraj to má právně v pořádku a navíc ta částka zhruba do 8 miliónů ročně není tak vysoká v rámci rozpočtu kraje. Byl bych velice nerad, kdyby k tomu došlo (zrušení proplácení poplatků, pozn. red.) a budu dělat vše proto, aby se spíš ostatní kraje přizpůsobili nám.“

Jihočeský kraj bude taktéž o poplatcích jednat

Také jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD připustil, že proplácení poplatků v jeho kraji možná brzy skončí: „Především se musí sejít klub zastupitelů za ČSSD v Jihočeském kraji, se kterým tuto záležitost budu chtít co nejdříve konzultovat. Rozhodně také očekávám, že bude vyvoláno koaliční jednání v rámci naší jihočeské koalice mezi ČSSD a ODS, protože tento bod je v části koaliční smlouvy a je možné, že k nějaké změně ve velmi brzké době dojde.“

Jinak to vypadá, že se po parlamentních volbách na regulačních poplatcích nebude nic měnit. Senátorka za ODS Daniela Filipiová, o které se mluví jako o možné budoucí ministryni zdravotnictví, by nepodpořila ani zrušení poplatku za položku na receptu: „Možná při kalkulaci, respektive fakturaci poplatku za položku na recept, protože vím, že je poměrně dost složitá a nečitelná a mnohdy lidé nevědí, jestli ho hradili nebo nehradili, protože tam je limit, že když je doplatek za léky vyšší jak třicet korun, tak už poplatek neplatíte. Tak alespoň v tomhle, aby bylo jasno.“

Evropská komise: vracení poplatků je nelegální

Svůj neformální názor, že systém vracení poplatků může být diskriminační, sdělili zástupci komise českému Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle našeho bruselského zpravodaje Pavla Nováka ale komise žádný sankční postih za proplácení poplatků zatím nechystá.

„Zatím není zahájeno formální řízení a Evropská komise ani neoznámila, jestli bude chtít tu dnešní praxi prošetřovat. Kdyby k tomu došlo a rozhodla, že to je diskriminační, a že to je nedovolená státní podpora, tak by se asi poplatky musely vracet,“ říká bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Sociální demokraté už dříve naznačovali, že když po volbách nesestaví vládu, může proplácení poplatků skončit. Přispět by k tomu mohlo právě i stanovisko Evropské komise.

Na poplatcích se vybralo víc, když je kraje neproplácely

Loni se na zdravotnických poplatcích v celé republice vybralo pět miliard a skoro osm set milionů. Předloni, kdy ještě kraje za pacienty neplatily, to bylo asi o sto milionů víc.

Statistikové spočítali, jak se na tom podílí různé druhy poplatků, vysvětluje to Vladimíra Kalnická z Českého statistického úřadu: „Nejvíce to bylo za recepty, a to zhruba 2, 4 miliardy. Pak to bylo za poplatky za návštěvy lékaře 1, 8 miliardy. Zhruba 1, 2 miliardy to byly za nemocniční a lázeňské pobyty a na posledním místě se umístily poplatky za pohotovost.“

Lenka Jansová, Lenka Rafaelová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme