Kraje budou dál privatizovat nemocnice - s Emmerovou se nedohodly

Zastavení privatizace krajských nemocnic není zatím na pořadu dne. Hejtmani se na tom na dnešní schůzce s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou nedohodli. Obě strany ale zdůraznily, že šlo pouze o informativní setkání, které mělo nastínit řešení problémů ve zdravotnictví. Zástupci krajů připustili, že jsou ochotni diskutovat o vytvoření základní sítě nemocnic. Mají ale určité podmínky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

infekční klinika

infekční klinika

Nejdřív chtějí na stůl materiál o tom, jak by měla páteřní a neměnná síť zdravotnických zařízení vypadat. "Musí zohlednit to, jak budou vypadat nemocnice, jejich hospodaření, jak bude nakládáno s majetkem," zdůrazňuje předseda Asociace krajů Evžen Tošenovský.

Kraje převzaly od státu 80 nemocnic. Čtvrtinu už převedly na obchodní společnosti. Chtějí tak zlepšit jejich hospodaření. Ministryně Emmerová s tím nesouhlasí. Zakázat jim to ale nemůže. "Jde o to, aby určitá konstelace základních medicínských oborů zůstala." Obává se, že nemocnice budou prosazovat jen ziskové medicínské obory na úkor pacientů i personálu.

"Pokud by se konstelace oborů měnila, dostupnost některých oborů nebude, pak by bylo potřeba celou síť přesypat." Byla by ráda, kdyby kraje počkaly s další privatizací do doby, než bude na světě zákon o veřejných neziskových nemocnicích.

Hejtmani ale nechtějí, aby v nich měl hlavní slovo stát. "Někdo bude rozhodovat o našich zařízeních bez nás a to je nebezpečné."

Zákon o neziskových nemocnicích půjde do sněmovny jako poslanecká iniciativa. Zákonodárci pak budou moci projednat bez zbytečných průtahů.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme