Kraje budou lidem dál proplácet všechny zdravotnické poplatky

Kraje budou dál proplácet všechny regulační poplatky ve svých zdravotnických zařízeních, tedy poplatky za ošetření u lékaře, položku na receptu, den pobytu v nemocnici i za návštěvu pohotovosti. Na zasedání v Telči se na tom dohodli hejtmani. Jednali také s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou a ministrem vnitra Ivanem Langerem (oba ODS). Ujistili se ale jen o tom, že postoje k problematice poplatků jsou i nadále na obou stranách odlišné. Posun by prý mohl nastat nejdříve na konci května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hašek a Daniela Filipiová | Zdroj: ČTK

"Ujistili jsme se o tom, že naše stanoviska jsou odlišná. Ministerstvo zdravotnictví je přesvědčené, že je porušován zákon, protože podle zákona i obcházení zákona je porušováním zákona. Hejtmani jsou přesvědčeni, že zákon neporušují," říká ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

Potvrzuje tak propastný rozdíl mezi názorem jejího ministerstva a hejtmany. Podle ministra vnitra Ivana Langera může první posun v celé problematice nastat nejdříve koncem května, kdy se rozhodne, jestli je proplácení poplatků krajskými úřady zákonné.

"My jsme přesvědčeni, že poplatky se vybírají; nikde nedošlo k tomu, že by výběr regulačních poplatků byl zastaven," namítá předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

"To, v čem je střet, je forma a z našeho pohledu věříme, že ta příslušná řízení, ať už na ministerstvu vnitra, nebo která by prováděly eventuálně zdravotní pojišťovny, budou dodržovat všechny základní zásady, které předpokládá Ústava a právní řád pro správní řízení," dodává Hašek

K tématu si můžete také přečíst:
Lékárníci posílají do Bruselu stížnost kvůli zdravotnickým poplatkům
Regulační poplatky ve zdravotnictví se zmírní, ale nezmizí
Poslancům se nepodařilo rozhodnout o zdravotnických poplatcích
Pojišťovny se chystají rozdávat pokuty kvůli nevybírání poplatků
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun
Krajské nemocnice nechtějí od pacientů regulační poplatky
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je
Ministerstvo chce zasáhnout proti odpouštění poplatků v krajských nemocnicích
ÚOHS: Krajské samosprávy mohou zrušit poplatky v nemocnicích už od nového roku

Marika Táborská, Irena Šarounová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme