Kraje chtějí Zemana prezidentem, ale v prvním kole

Naprostá většina krajských organizací Špidlovy strany trvá na stranickém kandidátu už pro první volbu prezidenta. Vítěz prezidentského referenda v režii Lidového domu, expremiér Miloš Zeman tak neuspěl s názorem, že první volbu hlavy státu může ČSSD vynechat. I přesto je však Zeman pro velkou část sociálnědemokratických krajů přijatelným prezidentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Luboš Pavlíček

Prakticky jen šéf ústecké ČSSD Jaroslav Foldyna přijal Zemanův plán, že by nejsilnější strana vládní koalice do prvního kola volby prezidenta vůbec nezasáhla. Zeman totiž od počátku souhlasí se svou kandidaturou jen pro druhou volbu. "Strategie, kterou Miloš Zeman navrhuje, je naprosto správná a já s ní souhlasím," chápe Zemanovo rozhodnutí Foldyna.

Lídr středočeských sociálních demokratů a předseda Špidlových poslanců Milan Urban ale spolustraníky před absencí vlastního kandidáta v prvním kole odrazuje. "Kdyby tak neudělala, bylo by velké riziko vítězství někoho jiného, například Václava Klause," varoval Urban.

Na Hradě by se Urbanovi mu nelíbil kromě šéfa ODS ani bývalý předseda jeho vlastní strany Zeman. "Reprezentuje v sociální demokracii minulost a myslím si, že dvakrát vstoupit do jedné řeky je velmi obtížné," dodal.

Většina krajů vidí jako kandidáta pro první volbu dvojku z prezidentských primárek Jaroslava Bureše. O tom,že volitelnější by byl až třetí v pořadí Otakar Motejl, budou členové ústředního výkonného výboru jednat tuto sobotu, kdy udělají za svým referendem definitivní tečku.

Každopádně pokud by Miloš Zeman svůj názor změnil, mohl by počítat s výraznou podporou, a to zdaleka nejen předsedy karlovarské ČSSD Jakuba Páníka. "Jsem přesvědčen, že Miloš Zeman by byl dobrým prezidentem," obhajuje bývalého předsedu.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme