Kraje dostanou na zadlužené nemocnice přes 3 miliardy
Kraje dostanou od státu pro zadlužené nemocnice 3 miliardy 400 milionů korun. K tomuto řešení krizové situace ve zdravotnictví dospěli členové vlády na schůzce šéfů koaličních stran se zástupci odborné koaliční komise pro zdravotnictví. Původně nebylo jisté, že stát zaplatí za nemocnice tolik: uvažovalo se o částce v rozmezí jeden a půl až tři miliardy korun podle toho, jestli by jim stát kompenzoval všechny dluhy, které nemocnice měly v době převodu pod správu krajů, a nebo jestli by jim poskytl jen rozdíl mezi tím, kolik nemocnice dlužily a kolik někdo jiný dlužil jim.
Kraje dostanou dotace ve dvou splátkách. Do konce roku dostanou 2,7 miliardy korun. S tím rozpočtový výbor souhlasí. Prostředky se najdou v rozpočtu díky jeho změně. Dalších 700 miliónů dostanou kraje příští rok. S touto částkou bude počítat rozpočet na příští rok. Prostředky budou poskytnuty jako dotace a tímto považuje vláda dluhy okresních nemocnic, které byly převedeny na kraje za definitivně vyřešeny. Pokud jde o pojišťovny, vláda požádá Konsolidační agenturu, aby odkoupila pohledávky zdravotních pojišťoven za firmy, které jsou v konkurzu, a to za 50 procent nominální hodnoty pohledávek. Tak by se do systému zdravotního pojištění dostala částka 3 miliardy korun a to do konce tohoto roku.
Členové vlády i šéfové koaličních stran s návrhem souhlasí. "To, co na té dohodě hodnotím jako nejpozitivnější, je, že oproti původním záměrům to není oddlužení nemocnic, hrazení závazků po lhůtě splatnosti, ale je to přihlásení se subjektu jménem stát." Nový předseda lidovců Miroslav Kalousek dodal, že dotace mohou kraje rozdělovat konkrétním nemocnicím dle svého uvážení. Nezáleží na tom, zda jsou nebo nejsou v plusu či mínusu, ale na tom, jak hospodaří.
V Královéhradeckém kraji dělají dlužné faktury nemocnic 220 milionů korun, z toho kraj dostane od státu 212 milionů. Radní tohoto kraje Rostislav Všetečka tento rozdíl vidí jako zanedbatelný. Přestože ale z krajské pokladny budou muset být vyplaceny další peníze zadluženým nemocnicím, hrozba jejich zániku už nehrozí. "Na zaplacení faktur nám to stačí, ale pak nám dále chybí skoro 400 miliónů na vytvořených odpisech, takže nemáme na obnovu těch zařízení. Už se připravujeme na to, že to bude kraj muset sanovat. 700 miliónů na 14 krajů, to bude částka velmi malá, řádově deset procent z toho, co bychom potřebovali."
Podle šéfa Lékařského odborového klubu Milana Kubka to ale stejně situaci zdaleka neřeší - obává se totiž, jak kraje dál naloží s oddluženými nemocnicemi. "Je to první pomoc a je třeba zamyslet se nad tím, kam kraje směřují ty nemocnice. My se obáváme toho, že vznik obchodních společností povede k tomu, že prvořadým cílem akciové společnosti je tvorba zisku a my si myslíme to, že nemocnice jsou k tomu, aby poskytovaly veřejnou službu, zdravotní péči a ta ziskovost by neměla být v žádném případě prioritou."