Kraje dostanou peníze na 14. platy učitelů

Peníze na 14. platy zaměstnanců škol budou. Jak potvrdila Radiožurnálu ministryně školství Petra Buzková, zhruba 71 milionů korun, které ředitelům regionálních škol chybějí, našlo ministerstvo v rezervách a krajům je pošle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída

školní třída | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Kraje tvrdí, že jim resort školství poslal málo peněz a hrozilo, že kvůli vyplacení 14. platů budou muset pracovníkům školství krátit odměny. Ministryně ale upozorňuje, že většina krajských úřadů nebyla schopna snížit počet zaměstnanců školství podle rozhodnutí vlády o dvě procenta a proto jim teď peníze chybějí.

"Částka, která byla poskytnuta na 14. platy, sice byla dostatečná, nicméně právě proto, že nebyl snížen počet osob dostatečně, dochází k tomu, že by musely být sníženy nenárokové složky mzdy. Rozhodla jsem o tom, že tato částka bude realizována z ušetřených prostředků ministerstva a krajské úřady budou o tuto částku posíleny. V žádném případě by nemělo dojít ke snížení nenárokových složek mezd," uvedla Buzková.

Moravskoslezský kraj, kde chybí na 14. platy ve školství zhruba 11 milionů korun, rozhodnutí ministryně uvítal. Nemá sice tak výrazný problém s malým počtem propuštěných pracovníků jako většina ostatních krajů, ale vedoucí tamního odboru školství Tomáš Bouda přesto upozorňuje, že dobu, než přijdou peníze z ministerstva, budou muset ředitelé jednotlivých škol překlenout penězi z vlastních rezerv. Kraj nemá, z čeho by jim pomohl. "Nemůžeme vyplatit z rezerv, žádné rezervy nemáme. Budou muset najít ředitelé a pak tuto částku doplatíme," řekl Bouda.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme