Kraje jednají s nemocnicemi o výpovědích lékařů

Kraje a nemocnice se dál připravují na výpovědi lékařů. Nejnověji se čeká reakce na situaci chybějících lékařů v Kraji Vysočina. Tam se čeká největší odliv kvalifikovaných zdravotnických pracovníků, odejít má každý druhý specializovaný lékař.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři

Lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

„V současné době podalo výpověď 59 procent lékařů a situace je znepokojivá, protože prohlášení pana ministra o způsobech řešení krize situaci spíš zhoršuje a názory lékařů radikalizuje,“ konstatoval hejtman kraje Vysočina Jan Běhounek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtmana kraje Vysočina Jan Běhounek

Hejtman ve vysílání Radiožurnálu také řekl, že se lékaři pozastavují nad tím, že ačkoliv se v souvislosti s možným odchodem lékařů neustále mluví o krizové situaci, jednání, která by pomohla tuto situaci zvládnout, se ještě neuskutečnila.

„Zatím k žádným jednáním, ač byla slíbena nedošlo a jsou vydávána různě silná prohlášení, takže se to z věcné roviny dostává spíše do roviny politické,“ prohlásil Běhounek.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera nesou odpovědnost za situaci v krajských nemocnicích také kraje. Jako náhradu regulačních poplatků vynaložily téměř půl miliardy korun, přitom je mohly spíše dát do platů zdravotníků.

Heger chce dojednat s pojišťovnami, aby po odchodu lékařů platily méně těm nemocnicím, které omezí péči.

Za dostupnost péče ručí pojišťovny

Odchod tisíců lékařů může znamenat, že řada nemocnic nebude schopna zajistit pacientům alespoň nějaký čas potřebnou zdravotní péči. Člověk, který si celý život platí zdravotní pojištění, tak ale kvůli tomu nemusí včas dostat léčbu, kterou by potřeboval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál

Podle právníka Ondřeje Dostála, který se na zdravotnické právo specializuje, je jednoznačnou povinností zdravotních pojišťoven zajistit svým pojištěncům dostupnost zdravotní péče.

„Pokud tak neučiní, lze proti nim vyvodit odpovědnost. Teoreticky je možné vést spor i proti státu. Tyto spory u nás zatím nejsou běžné, v zahraničí se to ale stává,“ řekl Dostál.

Naopak pro odcházející lékaře podle Dostála žádný právní následek nevyplývá. „Oni se nezavazují celý život poskytovat péči občanům bezplatně jen proto, že tady studovali,“ uvedl Ondřej Dostál.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Lenka Militká, Naďa Bělovská, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme