Kraje mají do dneška rozhodnout o regulačních poplatcích

Do dneška se měly kraje rozhodnout, jestli přestanou proplácet zdravotnické poplatky. Na termínu se dohodlo předsednictvo ČSSD, jejíž politici stojí v čele třinácti ze čtrnácti krajů. Devět krajů už proplácení poplatků zrušilo nebo rozhodlo o termínu, kdy to udělá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automat na zdravotnické poplatky.

Automat na zdravotnické poplatky. | Foto: Tomáš Adamec

V dalších krajích zatím definitivní rozhodnutí nepadlo. V Praze, kde vládne ODS, se poplatky nikdy pacientům proplácely. „Dnešní datum znamená to, že se má každý kraj vyjádřit u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, zda vyslyší připomínku Evropské unie nebo bude postupovat dále stejným způsobem,“ řekl hejtman kraje Vysočina a předseda zdravotnické komise krajů České republiky Jiří Běhounek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman kraje Vysočina a předseda zdravotnické komise krajů České republiky Jiří Běhounek ve Světě o deváté.

Běhounek několikrát zopakoval, že kraje postupovaly v souladu s právem České republiky. Navíc peníze, kterými poplatky proplácely, údajně krajům nikde jinde nechyběly. „Jsem přesvědčen, že jsme nikoho neochudili, naopak jsme prospěli a veřejnost to velmi dobře vnímá,“ dodal Běhounek.

Jako pátý v republice dnes za své pacienty přestává platit Liberecký kraj. Ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný se přesto neobává odlivu pacientů ani klientů ve svých lékárnách.

Rozpor se zákonem

„Z hlediska počtu pacientů, kteří docházejí k nám do nemocnice na ambulance a na lůžka, se neobávám žádného vlivu tohoto aktu. Co se týče lékárny, myslím se, že liberecké lékárny během doby, kdy se ještě regulační poplatky neproplácely, nastaly obrovsky pozitivní změny, které je zařadily mezi jedny z největších lékáren zde v Liberci,“ řekl Nečesaný.

Předsednictvo ČSSD, které na začátku června nechalo rozhodnutí na svých krajských reprezentacích, svým postupem reagovalo na výhrady Evropské komise. Podle té může být proplácení zdravotnických poplatků formou nedovolené veřejné podpory. Proto Komise navrhla dva možné přístupy. Buď poplatky neproplácet vůbec, nebo všude bez ohledu na zřizovatele.

Také podle ministerstva vnitra je proplácení poplatků kraji v rozporu se zákonem, čeká ještě na vyjádření Ústavního soudu.

Ivana Bernáthová, Tomáš Pavlíček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme