Kraje nesou odpovědnost za škody na vozidlech, které způsobila rozbitá vozovka

Ústavní soud rozhodl, že kraje nesou odpovědnost za špatné silnice a případné škody na vozidlech. Dal tak za pravdu Správě a údržbě silnic, která odmítala hradit škody způsobené rozbitými komunikacemi. Soudci posuzovali případ muže z Pardubicka, který po kraji požadoval odškodnění za poškození svého vozu na rozbité silnici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtluky na silnici

Výtluky na silnici | Foto: boskovicko.cz

Kraj nechtěl zaplatit s tím, že komunikaci udržuje Správa a údržba silnic Pardubického kraje, a proto nese odpovědnost. Správa a údržba silnic ale tuto interpretaci odmítla. Nakonec se vše dostalo až k Ústavnímu soudu, který rozhodl, že kraj musí škodu uhradit v plné výši.

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek pro Rádio Česko uvedl, že kraj bude rozhodnutí soudu respektovat.

"Je to poměrně velký precedent, který může mít značné důsledky nejenom na pokladny krajů, ale také na pokladny všech majitelů komunikací, což jsou samozřejmě stát, obce a v některých případech i soukromníci," okomentoval celou kauzu Martínek.

Podle hejtmana v současnosti kraj zjišťuje, zda náklady na odškodnění uhradí pojišťovna: "Posuzujeme, do jaké míra naše pojistky kryjí tyto záležitosti."

Podle Martínka nemá kraj tolik prostředků, aby udržoval silnice v perfektním stavu: "My bychom chtěli mít silnice v perfektním stavu, ale jednak jsme je v perfektním stavu nedostali, a navíc nemáme dostatek peněz."

"Samozřejmě se snažíme opravovat a zlepšovat stav vozovek, ale není možné to absolutně zajistit. Po zimách někdy nedokážete vozovky uvést okamžitě do solidního stavu. Záleží samozřejmě na tom, jaká je zima," doplňuje ještě hejtman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O precedentním rozhodnutí Ústavního soudu mluvil na Rádiu Česko hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a právník Jan Kněžínek.

Václav Pešička, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme