Kraje ode dneška nevybírají poplatky ve svých nemocnicích

Zdravotnická zařízení ve 13 krajích ode dneška přestávají vybírat regulační poplatky. Změnu prosadili po vítězných podzimních volbách sociální demokraté. Zařízením, která nezřizuje kraj, se to nelíbí. V Praze budou lidé všechny poplatky platit dál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat pro platbu regulačního poplatku

automat pro platbu regulačního poplatku | Foto: Marián Vojtek

Většina krajů ode dneška hradí poplatky za pacienty ve svých nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Pravidla se v jednotlivých regionech ale liší. Kdo nechce, aby za něj úřad formou daru platil, může dávat 30 korun za návštěvu lékaře jako dosud.

Třeba Pardubický kraj částku 30, 60 nebo 90 korun uhradí lidem, když podepíší darovací smlouvu, říká krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová. "V rozpočtu máme vyhrazeno 67 milionů korun, je to alikvotní část za 11 měsíců loňského roku, kdy byly poplatky vybírány."

Pardubický kraj bude lidem hradit regulační poplatky kromě krajských nemocnic i v dalších zdravotnických zařízeních, která provozuje. Týká se to hlavně léčeben dlouhodobě nemocných. Jinou formu zvolili v Plzeňském kraji - lidé tam zaplatit musí a pak mohou požádat o vrácení peněz na bankovní účet nebo složenkou.

Jihomoravský kraj bude pacientům nabízet možnost, aby neplatili žádné regulační poplatky, ve svých osmi nemocnicích. Stačí, když podepíší darovací smlouvu, a poplatek za ně zaplatí kraj. Na každý poplatek je přitom potřeba podepsat novou smlouvu - jak v ambulancích, tak třeba v nemocničních lékárnách. Ředitelé se už teď obávají nárůstu administrativy.

Moravskoslezský kraj na úhradu regulačních poplatků vyčlenil ze svého rozpočtu 120 milionů korun. Při hospitalizaci v nemocnici a ošetření na pohotovosti ovšem lidé budou platit dál. Ušetří naopak v lékárnách. Ty se připravují na nápor pacientů. Třeba v Krnově od pondělí posilují výdejní místa.

V Třinci zase navýšili zásoby léků a od pondělí mění organizaci výdeje, potvrzuje mluvčí nemocnice Lenka Franková. "Očekáváme zvýšený zájem zákazníků, proto dvě výdejní místa budou určena na výdej léků na recept pro ty zákazníky, kteří budou chtít přijmout dar kraje. Třetí výdejní místo bude i nadále sloužit pro volný prodej, ale navíc si zde mohou své léky na recept vyzvednout ti zákazníci, kteří nebudou chtít dar kraje přijmout, nebo jsou od regulačních poplatků osvobozeni."

Soukromí lékárníci a zdravotnická zařízení, která nepatří krajům, považují jednání krajů za nekalou soutěž. O poplatky se svede ještě jedna bitva v Poslanecké sněmovně, zákonodárci musí znovu hlasovat o jejich plošném rušení. Senát totiž upravil návrh tak, že by se zrušily jen poplatky pro děti do 18 let. Lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek dnes v televizi Prima řekl, že pro ČSSD je senátní verze nepřijatelná, protože opomíjí důchodce. Dál se proto bude snažit dosáhnout plošného zrušení poplatků ve zdravotnictví.

K tématu si můžete také přečíst:
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je
Grémium majitelů lékáren doporučuje: Poplatky vracejte formou slevy nebo bonusu

Marika Táborská, Marcela Novotná, Ivan Sekanina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme