Kraje podle Miloše Zemana fungují lépe než vláda, vracejí méně peněz EU

Do krajů bude nový prezident Miloš Zeman jezdit častěji než do zahraničí. Slíbil to na dnešním setkání s hejtmany. Řekl také, že krajské samosprávy fungují lépe než současná vláda. Podle Zemana jsou především úspěšnější v čerpání evropských dotací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě hejtmany krajů | Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman kritizoval vládu Petra Nečase (ODS) za to, že do Bruselu vrací nevyčerpané peníze. Totéž podle něj dělají i kraje, ale v mnohem menší míře.

„Vláda podle informací asociace hejtmanů vrací do Bruselu zhruba 90 až 100 miliard nevyčerpaných peněz z centrálních programů, zatímco kraje vrací něco mezi pěti a šesti miliardami, což je samozřejmě také chyba, ale přece jenom v této relaci chyba o něco menší,“ uvedl Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Setkání prezidenta s hejtmany sledovala na Pražském hradě reportérka Jana Čermáková

"To znamená, že vláda rozpočtové odpovědnosti tak úplně vládou rozpočtové odpovědnosti není," poznamenal prezident.

Společně s hejtmany vyjádřil nespokojenost také s investicemi do dopravní infrastruktury a se špatnou komunikací mezi předsedou vlády a kraji.

Premiér Nečas nechtěl prezidentovu kritiku komentovat. „Pan prezident si může říkat, co chce. To je prostě jeho vyjádření, které já mohu pouze vzít na vědomí,“ reagoval.

Na Pražský hrad dorazilo 13 zástupců samospráv, chyběl jen pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle magistrátu se omluvil z rodinných důvodů.

Dary, které Zeman dostal od hejtmanů, vesměs představovaly typické produkty krajů | Foto: ČTK

Miloš Zeman po dvouhodinovém pracovním obědě řekl, že bude hejtmany zvát na páteční setkání odborníků do Lán, pokud přijdou s nějakou zákonodárnou iniciativou. On sám chce v prezidentské funkci kraje navštěvovat mnohem častěji než zahraničí.

„Slibuji, že tyto návštěvy budu uskutečňovat v hojné míře, a to i na úkor zahraničních cest do některých exkluzivních destinací, které sice pro prezidenta a jeho rodinu mohou být turisticky zajímavé, ale bohužel žádnou ekonomickou spolupráci nepřinesou,“ poznamenal prezident.

Oznámil také, že pozval hejtmany, aby brigádnicky vysadili nové stromy na hrázi rybníka v Novém Veselí. Hejtmani pak nového prezidenta podarovali produkty svých regionů. Zeman obdržel například vína, uzeniny, knihy, skleněné výrobky či cukrovinky.

Jana Zemanová, Jana Čermáková, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme