Kraje: Poplatky hradíme v souladu se zákonem

Kraje České republiky se hájí před ministerstvem vnitra - zdravotnické poplatky prý platí za pacienty v souladu se zákonem. Z dvanácti regionů, které je proplácí, už devět odpovědělo na stížnost ministerstva vnitra, že nepostupují legálně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnické poplatky

Zdravotnické poplatky | Foto: Tomáš Adamec

Tři zbývající kraje - Ústecký, Jihomoravský a Karlovarský - můžou odpovědět ještě v úterý, protože stačí, když jejich reakce bude mít pondělní razítko.

"My odpovědi nejdřív zanalyzujeme a následně se potom budeme vyjadřovat, co bylo jejich obsahem. Naše vyjádření by mohlo být k dispozici někdy do konce roku," uvedl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Podle toho, co Radiožurnálu řekl místopředseda Asociace krajů České republiky a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, není ale pravděpodobné, že by se regiony shodly na nějakém společném postupu vůči ministerstvu.

"Každý kraj má situaci trochu odlišnou, má jiný styl, jiný způsob i jinou právní formu svých zařízení. Takže pravděpodobně každé znění je trochu jiné. Jsem ale přesvědčen, že nebude jediný kraj, který by neodpověděl," uvedl Běhounek.

Podle Běhounka by v krajním případě mohl spor s resortem vnitra skončit dokonce žalobou kraje na ministerstvo. "My se podřídíme rozhodnutí, které bude. Ale v případě, že nebude úplně shodné s našimi právními názory, tak to budeme řešit právní cestou. Pokud ale bude závěr v tom smyslu, že máme nějakým způsobem postupovat, tak ho budeme ctít," uvedl

Jihomoravský kraj odmítá přestat platit poplatky

Jihomoravský kraj trvá na tom, že hrazení regulačních poplatků za pacienty je plně v souladu se zákonem. V pondělí se na tom dohodlo vedení kraje.

"Rada Jihomoravského kraje sdělila ministerstvu vnitra, že systém proplácení regulačních poplatků na jižní Moravě formou darovacích smluv považujeme za systém, který je plně v souladu s právním řádem České republiky," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek

Podle něj jediná změna se chystá v krajských lékárnách, kde už pacienti nebudou dostávat dary, ale slevy.

"To je praxe, kterou provádí řada komerčních lékárenských subjektů, včetně lékárenských řetězců. Bude to znamenat snížení administrativy pro pacienty, pro návštěvníky krajských lékáren. Proto jsme také rozhodli, že se má připravit toto opatření s účinností od 1. února 2010," řekl Hašek.

Pecina: Kraje budeme posuzovat jednotlivě

Krajům kvůli proplácení zdravotnických poplatků hrozí správní řízení. Ministr vnitra Martin Pecina zdůraznil, že bude posuzovat každý kraj jednotlivě. Například v Plzni, kde lidé poplatky v krajských nemocnicích běžně platí a až potom žádají o finanční dar, podle něj zákon neporušují.

"Kraj má samozřejmě právo finanční prostředky občanům darovat nebo jim pomoci v sociální nouzi a podobě. Na tom není nic nezákonného. Nezákonné to je, jestliže ten poplatek není vybrán. To znamená, že ho ten člověk prostě nikde nedá nebo ho dá jakoby jenom na oko - dostane nějaký slevový kupon," uvedl Pecina.

Michal Záboj, Lenka Jansová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme