Kraje za chyby v dotačních projektech zaplatí ze svého, zopakoval Kalousek

Ústecký a Karlovarský kraj budou muset zaplatit 2,6 miliardy korun za projekty, které kvůli dotačním pochybením Evropská komise odmítla proplatit. Peníze budou muset dát z vlastních rozpočtů. Dnes to zopakoval ministr financí Miroslav Kalousek. Stát jim pouze půjčí 1,5 miliardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie prohledávala kanceláře Úřadu Regionální rady ROP Severozápad

Policie prohledávala kanceláře Úřadu Regionální rady ROP Severozápad | Zdroj: ČTK

Kraje odmítají nést odpovědnost samy. Právě vláda systém hodnocení projektů schválila a ministerstvo financí dotace kontrolovalo. Chtějí, aby aspoň polovinu pokuty zaplatil stát. To ale premiér Petr Nečas z ODS i ministr financí Kalousek z TOP 09 odmítají.

„Považujeme za samozřejmé, že u celostátních tématických operačních programů korekce, které jsou určeny Evropskou komisí, platí státní rozpočet. Tak pokud se totéž týká regionálních operačních programů, je naprosto logické a správné, a také ve snaze zabránit i pro budoucnost jak v tomto programovacím období, tak v příštím, jakémukoli morálnímu hazardu, tak je adekvátní, aby to platily krajské rozpočty,“ zdůraznil Nečas.

Kalousek dnes nabídl půjčku ve výši maximálně 1,5 miliardy, kterou by pak oba kraje splatily do roku 2020. Právě nabízená půjčka podle ústeckého radního Jaroslava Komínka z KSČM znamená, že stát peníze má a měl by je tedy do Bruselu poslat rovnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chybám v dotačních projektech se věnuje redaktorka Gabriela Hauptvogelová

„Stejně jako zaplatil za operační program Doprava či další projekty. Pochybení jsou zcela zřejmě na straně ministerstev jak místního rozvoje, tak financí,“ poznamenal Komínek.

O 2,6 miliardy korun se mají kraje podle ministerstva financí podělit tak, že 1,8 miliardy korun by zaplatil Ústecký kraj, zbytek pak Karlovarský kraj. O tom, jak situaci řešit, rozhodnou zastupitelstva obou krajů v pondělí.

Zaplacení celé pokuty by bylo podle všeho pro kraje likvidační. Nabízí se tři možnosti – buď přistoupí na půjčku, nebo budou trvat na tom, aby polovinu odvodu zaplatil stát, a nebo budou muset celou část zaplatit skutečně ze svého.

Komínek se domnívá, že zastupitelstvo bude v pondělí rozhodovat o jediné možnosti – aby kraj žádné peníze nevracel.

Kvůli chybám zastavilo ministerstvo čerpání evropských peněz z programu ROP Severozápad už minulý rok. Problémy s tím má například město Cheb. Za pomoci programu totiž investoval do dvou velkých projektů - městské cyklostezky a úpravy levého břehu řeky Ohře.

Město zatím investice platí ze svého. Pokud ale slíbenou dotaci nedostane, bude si muset vzít úvěr. „Pořád se mi nechce věřit, že by to bylo rozhodnuto tak krátkozrace. K obnovení financování v regionálním operačním programu bychom si museli vzít nějaký dlouhodobější úvěr, zhruba na deset let. Ten bychom spláceli, aby aspoň nějaká investiční aktivita města mohla být zachována,“ potvrdil starosta Pavel Vanoušek z ČSSD.

Zdeněk Trnka, Gabriela Hauptvogelová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme