Krajní nacionalisté prý v Česku nemají vůdce ani nové příznivce

Hlavním představitelem krajní pravice v Česku byla loni Dělnická strana sociální spravedlnosti. Vyplývá to ze zprávy o extremismu a xenofobii za rok 2011, kterou dnes projedná vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicoví extrémisté v Novém Boru

Pravicoví extrémisté v Novém Boru | Foto: Filip Jandourek

Obecně je ale podle dokumentu krajně nacionalistická scéna v útlumu; nemá dlouhodobou koncepci, finance ani aktivní členskou základnu.

Pravicové extremisty loni ovlivnily represe státních orgánů a osobní rozpory mezi vůdčími postavami. Údajně stagnují i příznivci levice.

Odborník na extremismus Jan Charvát vidí v současnosti problém hlavně v socioekonomické situaci většinového obyvatelstva.

„Ono kupodivu to chování takzvaně nepřizpůsobivých je v podstatě v posledních třeba 10 letech víceméně konstantní, ale ty výbuchy lidové nespokojenosti přichází přesně jenom v okamžicích, kdy se zhoršuje ekonomická situace. Z čehož se dá celkem jasně usoudit, že tím spouštěčem není ta komunita,“ tvrdí Charvát.

Podle zprávy o extremismu také radikálové více než v minulosti používají pro šíření svých myšlenek diskuzní fóra, blogy nebo sociální sítě.

Další odborník na extremismus Miroslav Mareš zdůrazňuje, že vládní koncepce ale nemůže řešit současnou náladu ve společnosti.

„Řešení určitých společenských problémů, které slouží k profilaci extremistů, nemůže být obsahem nějaké koncepce, to musí být celkovým úkolem státu. Nedá se včlenit do koncepce: ‘Odteď všichni mějte rádi všechny národnostní menšiny‘.“

„Sice to do koncepce dát můžete, ale nebude to mít žádná dopad. To je úkolem státu, aby to řešil dlouhodobě,“ řekl Radiožurnálu Mareš.

Alžběta Havlová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme