Rozhodně to jako selhání hygieniků nevidím, reaguje Rážová na ostrou kritiku pražských strážníků

Hygienici prošetřili svědectví pražského strážníka, který se setkal s nevstřícným postojem hygieny, když chtěl nechat rodinu testovat na koronavirus. Hygienická stanice Středočeského kraje, ale i hlavní hygienička Jarmila Rážová jeho kritiku odmítají a tvrdí, že se ne vše událo tak, jak pražská městská policie zveřejnila.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:08 3. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarmila Rážová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlavní hygienička odmítá, že by svědectví pražského strážníka poukazovalo na selhání hygieniků. „Rozhodně tento případ jako selhání hygieniků nevidím,“ řekla Rážová  Radiožurnálu.

‚Systém selhal.‘ Pražští strážníci zveřejnili na webu ostrou kritiku hygieniků kvůli testování na covid-19

Číst článek

Podle ní se případ krajské hygieně neprošetřoval jednoduše, protože policie ve svém svědectví neuvedla jméno strážníka, o kterého se mělo jednat, a tak bylo obtížné dohledat možné chyby. „Pan ředitel Středočeské krajské hygienické stanice tento případ prošetřil a zjistily se některé rozporné věci, oproti těm, které byly interpretovány policií,“ uvedla Rážová.

Podle hygieničky nebylo přesné vyjádření informující o tom, že zaměstnankyně hygieny měla po pracovní době a proto nechtěla rodině strážníka sdělit informace.

„Zaměstnankyně krajské hygienické stanice mamince dotyčného skutečně sdělila, že má po pracovní době, ale že je nyní v autobusu, a že jí zavolá, až přijede domů a až zjistí z informačního systému, jak situace vypadá. Na to jí bylo odpovězeno, ať už zaměstnankyně mamince nevolá, že tou dobou už jsou v posteli,“ popsala Rážová. Doplnila, že následně zaměstnankyně hygieny situaci s rodinou řešila přes víkend, přestože neměla mít službu a dělala to tedy v osobním volnu.

Dívka z Techtle Mechtle: Nejsem zločinec a ani žádná společnice. Lidé na sítích mi vyhrožují pobodáním

Číst článek

Rážová také poukázala na to, že lidé, pokud se jim nelíbí přístup hygienických stanic, mají podat řádnou stížnost. Na to, že žádná taková stížnost středočeské stanici nedošla, odkazuje hygiena i ve svém nedělním vyjádření na webu.

„Žádnou adresnou stížnost upozorňující na údajné nedostatky při epidemiologickém šetření osob v souvislosti s 'legendárním pražským klubem' (zcela zřejmě klubem Techtle Mechtle) naše KHS do dnešního (nedělního) dne nepřijala,“ informovala hygiena.

Krajská hygiena Středočeského kraje ve svém nedělním sdělení na závěr uvedla: „Z uvedeného článku jasně vyplývá naprostá neinformovanost veřejnosti o tom, že za své zdraví jsou lidé zodpovědní hlavně sami, nikoliv epidemiologové, hygienici a ošetřující lékaři.“

Svědectví policisty

Strážník v prohlášení zveřejněném na webu pražské městské policie popisoval frustraci a rozčilení nad jednáním místní nemocnice a především krajské hygieny. Chtěl nechat testovat svou rodinu na covid-19, protože jeho dospělý syn navštívil 11. července klub Techtle Mechtle. Když se u syna po týdnu začaly objevovat příznaky koronaviru, šel za praktickým lékařem, který mu ale oznámil, že se jedná o běžnou chřipku.

Po zveřejnění případů přenosu nemoci z pražského nočního klubu v médiích, se policista rozhodl nechat otestovat syna i celou rodiny, včetně dvou lidí starších 65 let. 

Podle svědectví policisty ale nebyl přístup lékaře a hygieniků příliš vstřícný. „Pro syna sice lékař  žádanku vypsal, ostatní členové společné domácnosti ale měli smůlu. Dokonce nám sdělil, že nemáme být hysteričtí. Ostatní členové rodiny budou testováni až podle výsledků testů syna,“ psala na webu policie. Rodina si nakonec zaplatila testy na covid-19 sama. Nákaza se prokázala u čtyř členů.

Článek na webu pražských strážníků, který mapoval zkušenost jednoho z nich, byl v pondělí večer odstraněn.

Vladimír Kroc, Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme