Krajská nemocnice Liberec pozastavila testování na onemocnění COVID-19. Chyběly testovací sady

Krajská nemocnice v Liberci v pondělí na několik hodin pozastavila testování pacientů na COVID-19. Důvodem byl nedostatek odběrových sad pro testování. Nemocnice to uvedla na Twitteru. Potvrdil to mluvčí nemocnice Václav Řičář. „Výpadek trval zhruba dvě až tři hodiny,“ uvedl Řičář. Původně očekával, že bez odběrových sad budou déle. „Podařilo se nám je získat od jednoho z našich dodavatelů, nebylo to z dodávky od státu,“ dodal.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzorky krve připravené k testování na přítomnost koronaviru | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Na nedostatek odběrových setů si Liberecký kraj stěžoval už minulý týden. Náměstek hejtmana Přemysl Sobotka (ODS) to tehdy označil za selhání centrální distribuce.

Hejtman Martin Půta (SLK) v pondělí po zasedání krizového štábu Libereckého kraje uvedl, že minulý týden nedostatek odběrových setů pomohla vyřešit policie. „Poskytla krajské nemocnici svoje sety na odběr DNA od pachatelů tak, aby se mohlo odebírat,“ uvedl.

Vědci v Liberci vyrábí filtry do bavlněných roušek. Nanomateriál má účinnost až 90 procent

Číst článek

Podle něj o potřebě zajistit větší množství odběrových setů a dalších prostředků informovali v pondělí členy vlády při videokonferenci. „Protože bez možnosti odebírat vzorky u těch, u kterých to potřebujeme, se samozřejmě schopnost toho systému řešit problematická místa poněkud snižuje,“ dodal.

Ministr vnitra Jan Hamáček v reakci na twitteru uvedl, že v úterý ráno přistane v Praze na ruzyňském letišti 50 tisíc odběrových sad a budou rychle distribuovány. Ministerstvo vnitra podle něj zajišťuje další dodávky tak, aby se výpadek neopakoval.

V kraji jde o jedno ze tří stacionárních odběrových míst, všechna jsou v nemocnicích. Další funguje od pátku minulého týdne v Jilemnici a od pondělí v České Lípě, další by mělo být v Jablonci nad Nisou. Odběr zajišťují také dvě sanitky. Celkově zatím bylo v Libereckém kraji testováno 1063 lidí. Odběry se provádějí jen lidem, u nichž to doporučí hygienici nebo lékaři.

Karanténu nařídili hygienici v Libereckém kraji u 39 lidí, další stovky jich jsou v karanténě nařízené praktickými lékaři. K pondělnímu poledni bylo v kraji na COVID-19 pozitivně testováno 88. Nejvíc nakažených je na Liberecku - 45, naopak nejlépe je na tom Českolipsko se čtyřmi prokázanými nemocnými.

‼️Kvůli nedostatku odběrových sad pro testování na #covid19 jsme bohužel dočasně museli v #krajskanemocniceliberec POZASTAVIT TESTOVÁNÍ.
Naši zaměstnanci bohužel nemohou za to, že odběrový materiál není k dispozici ‼️
Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

12:59 – 30. 03. 2020

192 442

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme