Detektivové ve Středočeském kraji zasahovali kvůli opravám silnic

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu podle zjištění Radiožurnálu zasahovali v úterý odpoledne na Krajské správě a údržbě silnic Středočeského kraje. Policie se zajímá o zakázky této organizace, která se stará o krajské silnice a jejich okolí. Loni na jaře na údajné machinace s tendry na opravy silnic upozornil trestním oznámením krajský zastupitel za ODS Michael Pánek.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:08 4. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie prověřuje zakázky Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Hejtmanství v čele s Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) podle Pánka přichází o stovky milionů ročně.

Zásah potvrdil mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. „Mohu uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává krajské státní zastupitelství v Praze,“ uvedl v úterý odpoledne Ibehej.

Milionové zakázky v hledáčku policie: kriminalisté prověřují hospodaření středočeské správy silnic

Číst článek

Mluvčí hejtmanství Marek Rejman zásah policie také potvrdil. Ohledně dalších informací však odkázal na ředitele správy středočeských silnic Zdeňka Dvořáka. Ten však měl v úterý odpoledne vypnutý telefon. Vedení Správy a údržby silnic i Krajského úřadu však v minulosti jakékoliv porušení zákona odmítlo.

Dělení zakázek

Krajský zastupitel Pánek loni v dubnu poukazoval na to, že krajská správa silnic zakázky úmyslně dělí na menší části, aby je mohla zadávat bez soutěže. Oslovovat pak měla pouze předem vybraný okruh dodavatelských firem. Vyplývá to z textu trestního oznámení, které Pánek zveřejnil na svém webu.

„Účetní doklady a kompletní přehled zakázek ukázaly na nehospodárnosti a machinace, které kraji jen v letech 2014 až 2016 způsobily škody v hodnotě 670 milionů korun,“ uvedl k tomu už dříve Pánek.

U veřejných zakázek na stavební práce platí podle zákona, že v případě, že hodnota zakázky přesáhne šest milionů korun, je nutné vypsat řádné výběrové řízení. U zakázek na dodávky služeb jsou to dva miliony.

Pánek pro server iROZHLAS.cz loni upozornil na zakázku na opravu vodorovného dopravního značení na silnicích druhé a třetí třídy za necelých 24 milionů korun. „Krajská správa ji rozdělila na čtyři menší zakázky za 5 981 512 Kč. Všechny na korunu přesně. Mohly se pak soutěžit v režimu zakázek malého rozsahu,“ popsal tehdy Pánek.

Na podivnosti při zadávání zakázek na opravy středočeských silnic loni v listopadu upozornil také server Seznam Zprávy. Šlo o dva tendry vypsané krajskou správou silnic, v rámci níž měly být ořezány větve okolo krajských silnic. Hodnota obou zakázek se blížila výši 900 tisíc korun a na starosti je dostala firma, jejíž hlavní činností je provoz luxusní restaurace.

Jakub Troníček, Vojtěch Srnka, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme