Krajské nemocnice mají méně dluhů

První údaje o hospodaření nemocnic v loňském roce ukazují, že kraje dokáží hospodařit lépe než stát. Z informací ministerstva zdravotnictví vyplývá, že k 1. lednu měly všechny nemocnice u nás dluhy šest a půl miliardy korun. Na krajské nemocnice, které zajišťují polovinu péče, z toho připadá jen třetina.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítačový tomograf

počítačový tomograf | Foto: Vojenská nemocnice Olomouc

Jak Radiožurnálu potvrdil hejtman Petr Zimmermann, Plzeňský kraj se dluhů zbavil úplně. "My jsme se rozhodli poté, co stát na nás převedl zadlužené nemocnice a dokonce jednu, která už skončila svou činnost, změnit právní formu nemocnic tak, aby se dostaly pod větší tlak na větší efektivitu svého hospodaření. Myslíme si, že ty nemocnice ve formě obchodních společností, byť to není všelék, ukazují první pozitivní výsledky. Všichni ředitelé byli vybráni v novém konkursním řízení a dostali manažerské platy, které motivují k tomu, aby se snažili dělat dobrou medicínu a dobře hospodařit."

Podle předsedy zdravotního výboru sněmovny Jaroslava Krákory se ekonomická úspěšnost převodu nemocnic na akciové společnosti ukáže až za pár let. Poslanec zastupující ČSSD prosazuje spíše neziskový charakter nemocnic. Příslušný zákon k tomu má schválit sněmovna příští měsíc.

"Tvrdím, že neziskový charakter lůžkových zařízení je evropský trend, tam taktéž ředitelé projdou výběrovým řízením a také mají ne manažerské, ale smluvní platy, takže také by byli určitě stimulováni k určitým výkonům. Nikdy jsem neřekl, že akciové společnosti by se měly rušit, ale nevím, jestli by všechny nemocnice v celé republice měly být akciovými společnostmi, což si myslím, že ne."

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme