Krajské nemocnice platy nezvýšily. Prý nedostaly žádné peníze

Lékaři v krajských nemocnicích většinou od ledna přidáno nedostali. Podle loňské dohody s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem přitom měli dostat minimálně o 6,25 procenta více. Platy se zatím zvýšily jen lékařům ve fakultních nemocnicích, které přímo řídí ministerstvo. Ministr Heger chce ještě o platech v krajských nemocnicích jednat s hejtmany. Lékařské odbory zatím vyčkávají, o případných protestech se chtějí dohodnout koncem února v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Tvrzení, že nová úhradová vyhláška přidala nějaké peníze krajským nemocnicím, je naprostá lež,“ prohlásil ve večerních Ozvěnách dne předseda představenstva Karlovarské krajské nemocnice Luděk Nečesaný. Proto prý jeho nemocnice zdravotníkům nepřidala.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale tvrdil, že díky úhradové vyhlášce dostanou malé krajské nemocnice o 4,5 procenta navíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl předseda představenstva Karlovarské krajské nemocnice Luděk Nečesaný

„Žádná procenta to nejsou. Bude velmi obtížné dosáhnout maximálně efektivní činnosti za stejných prostředků z roku 2011, a pokud se jakkoli podaří získat nějaké nové prostředky, tak jedině s vyúčtováním roku 2012, to znamená v létě roku 2013. To je realita,“ oponoval Nečesaný.

Podle jeho informací prý některé malé zdravotní pojišťovny nesplní v roce 2013 memorandum z roku 2011. Odkazují se údajně na to, že je pro ně referenčním obdobím rok 2010. Nečesaný uvedl, že v případě Karlovarské nemocnice to znamená zhruba milion až 1,5 milionu měsíčně méně peněz.

„Z mé předchozí zkušenosti ředitele velké nemocnice v Liberci, která se téměř podobá fakultní, musím říci, že u takto velké nemocnice bych neměl problém přidat lékařům klidně 20 procent. Protože rezervy v ohodnocení takto velkých nemocnic jsou, a tady není problém, aby ředitel fakultních nemocnic přidal peníze i na základě příkazů pana ministra," vysvětlil Nečesaný a dodal:

„Ale u běžných krajských, okresních nemocnic to je naprosto nemyslitelné, protože toto plošné přidání by znamenalo prakticky vchod do zániku těchto nemocnic, do ohrožení schopnosti platit své závazky a zajistit běžný chod.“

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme