Volební místnosti v době koronaviru: pokuta za hlasování bez roušky a drive-in pro lidi v karanténě

V pátek začínají v České republice krajské a senátní volby. Stane se tak za přísných epidemiologických opatření kvůli šíření koronaviru - volit budou moci ve zvláštním režimu i lidé v karanténě, například už ve středu z auta. K volbám mohou přijít v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14. Radiožurnál proto připravil seriál praktických informací, které by se u voleb mohly hodit, nyní první díl o volebních místnostech.

Volební kuchařka Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Každý volič, který přijde do hlasovací místnosti, musí mít na základě platných hygienických opatření proti šíření koronaviru roušku. Pokud vlastní roušku nebude mít, volební komise mu nabídne k použití jednorázovou ochranu dýchacích cest.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si první díl seriálu Volební kuchařka: Volební místnosti

Pokud ji nepoužije, komise mu sice musí umožnit odhlasovat - dopouští se ale přestupku a čeká ho zřejmě pokuta. Informoval o tom náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Lidé, kteří jsou v karanténě, budou moct volit z auta nebo do speciální mobilní urny. Ti, kteří se ale dostanou do karantény během voleb 2. a 3. října, možnost volit mít nebudou. Hraniční je dvacátá hodina v předvečer voleb dodal Petr Mlsna.

„S tím se od samého počátku počítalo, protože to není možné logisticky zvládnout a zároveň by tam také nebylo zabráněno dvojímu hlasování. My nejsme schopni zjistit, jestli ten volič neodvolil například v pátek ve 14 hodin, kdy se otevřou volební místnosti a v 17 hodin mu zavolala hygiena, že je v karanténě a on si objednal tu urnu,“ vysvětluje.

Rychloobčanka

​Volič si s sebou také musí vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Když před volbami zjistí, že nemá platný doklad, může pomoct takzvaná rychloobčanka.

Hlasování z auta nebo komise v ochranných oblecích. Senát schválil zákon o volbách během karantény

Číst článek

„Lidé si o ni můžou zažádat na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Pokud si o ni zažádáme v místě trvalého bydliště, je možné doklad vystavit prakticky na počkání,“ říká Klára Dlubalová z ministerstva vnitra.

Volič v karanténě může už za dva dny hlasovat z auta na takzvaném drive-in stanovišti. To je ale možné jen v okrese, kde má trvalý pobyt. S sebou v drive-inu je třeba mít potvrzení od lékaře nebo hygienické stanice, že je volič v karanténě. Totožnost prokazuje občanským průkazem.

Volič v karanténě může také hlasovat do zvláštní přenosné volební schránky. „Musí se však ohlásit svému krajskému úřadu na speciální telefonní lince a do to čtvrtka 1. října do 20 hodin. Telefonní čísla najdou lidé na stránkách svého kraje. Hlasovat do zvláštní volební schránky je možné hlasovat ve dnech voleb,“ sdělil Ondřej Krátoška z ministerstva vnitra.

Do úterý by měl každý volič dostat volební lístky, o kterých bude druhý díl seriálu Českého rozhlasu Volební kuchařka.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme