Babiše mrzí propad ČSSD. ‚Hamáček se zachoval velice korektně, stranu zachránil,‘ řekl

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru na webu Blesk.cz řekl, že ho mrzí propad koaliční ČSSD ve volbách. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček se podle něj choval korektně. Hlasy pro ČSSD odešly k Pirátům, které považuje za extrémní levici, a k hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), nikoli k ANO, míní Babiš. Hnutí ANO podle něj dostatečně negeneruje osobnosti. Chce se zaměřit na to, co jednotlivé krajské organizace hnutí přinášejí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vládní sociální demokraté přišli v krajských volbách o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. „Mě to mrzí, protože musím říct, že předseda Hamáček se zachoval velice korektně. Já bych mu teď chtěl oficiálně poděkovat, i když možná v rámci ČSSD mu to budou vyčítat, on mě v debatách televizních nepodrazil,“ řekl Babiš Blesku.

Proč ČSSD v krajských volbách propadla? Může za to odchod voličů k ANO i neznámí lídři kandidátek

Číst článek

Myslí si, že výsledky voleb nebudou mít vliv na fungování menšinového kabinetu s podporou komunistů. „ČSSD může poděkovat panu Hamáčkovi, že šla do vlády, že ji zachránil,“ poznamenal premiér. Od doby, kdy vedl sociální demokracii současný prezident Miloš Zeman, je podle Babiše Hamáček nejlepším předsedou strany.

Premiér chce podle něj v rámci hnutí ANO řešit, co jednotlivé krajské organizace přinášejí. „Je tam velký rozdíl, jestli kraje stále pracují, zakládají nové organizace, nebo si to zprivatizovali a jsou aktivní jenom, když jsou volby. Dlouhodobě nejsem spokojen,“ řekl Babiš. „Za rok jsou klíčové (parlamentní) volby a my musíme generovat nějaké osobnosti, hnutí je negeneruje dostatečně,“ dodal.


Rychlý přechod na volební výsledky

Babiš připomněl, že předsednictvo hnutí v červnu přijalo návrh na zrušení brněnské organizace a její nové vytvoření. Loni po razii policie na radnici Brna-středu skončil kvůli podezření z korupce ve vazbě bývalý místostarosta Jiří Švachula (zvolen za ANO). Pokud by se podobná věc znovu vyskytla, ANO se s tím podle Babiše vypořádá. „Hnutí se musí očistit od kariéristů, musí zůstat pouze srdcaři,“ dodal.

Poražení letošních voleb: debakl ČSSD, propad Jermanové i Čunek zklamaný těsnou prohrou

Číst článek

„Já generuju do vlády lídry. Myslím, že jsou tam osobnosti,“ zmínil ministryni financí Alenu Schillerovou nebo ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka.

Je podle něj také škoda, že odešel z vlády dřívější ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „K nám může přijít kdokoli jako lídr, nemusí sedět 20 let někde v organizaci, aby se stal ministrem, jak to má ČSSD nebo ODS. Proto jsme jiní a nejsme tradiční politická strana,“ doplnil Babiš.

Potvrdil také, že bude příští rok na sněmu znovu kandidovat na předsedu ANO. Loni získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Neměl protikandidáta. Naopak už dříve Babiš zmínil, že post prvního místopředsedy hnutí zřejmě nebude obhajovat Jaroslav Faltýnek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme