Krajské volby a první kolo senátních skončily, dosavadní výsledky naznačují vedení ČSSD

Ve 14 hodin se v celé České republice zavřely volební místnosti. Lidé mohli hlasováním ovlivnit sestavení vedení ve svých regionech na příští čtyři roky. Na třetině území rozhodovali i o rozložení sil v horní komoře parlamentu. Pouze senátní volby byly v Praze, a to jen ve třech volebních obvodech. Volební komisaři teď sčítají hlasy a odesílají je Českému statistickému úřadu. První výsledky naznačují vedení kandidátů ČSSD v krajských i senátních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

volby | Foto: Marián Vojtek

Opoziční ČSSD vedla po sečtení dvou třetin volebních okrsků v nynějších krajských volbách. Podle volebního serveru www.volby.cz pro sociální demokraty hlasovalo v dosud spočtených okrscích přes 36 procent voličů. Vládní ODS byla na druhém místě s 23 procenty. Volební účast ve spočtených okrscích dosáhla 39,5 procenta. Třetí nejsilnější stranou byla celorepublikově KSČM s 15,5 procenta. KDU-ČSL získala 6,5 procenta, Strana zelených tři procenta hlasů. ČSSD vedla ve všech krajích.

Kandidáti ČSSD po sečtení hlasů ve čtvrtině volebních okrsků zatím vítězili v letošních senátních volbách. Podle průběžných výsledků před 16. hodinou stále vedli sociální demokraté v 16 z 27 volebních obvodů. Zástupci ODS si mírně polepšili, měli navrch v osmi obvodech. Občanští demokraté proti výsledkům po sečtení desetiny okrsků se ujali vedení na Kladensku a Děčínsku na úkor kandidátů ČSSD a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. V Ostravě ale senátora ODS Václava Roubíčka v čele výsledkového žebříčku vystřídal kandidát ČSSD Petr Guziana. Ve zbývajících dvou obvodech - na Strakonicku a Uherskohradišťsku - byli dál v čele kandidáti KDU-ČSL. K prvnímu kolu senátních voleb přišlo podle dosavadních výsledků na serveru www.volby.cz zhruba 37 procent voličů.

Průběžné výsledky z krajských a prvního kola senátních voleb můžete sledovat na našem speciálním webu.

Relevantní výsledky ve večerních či nočních hodinách

V krajských volbách usilovalo o přízeň voličů přes osm tisíc kandidátů. Ve volbách senátních se o 27 křesel utkalo 200 kandidátů. Jak Radiožurnálu řekl místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal, první výsledky bychom měli znát večer nebo v noci:

"Přepokládám, že do půlnoci bychom měli mít zpracovanou podstatnou část všech okrsků. To znamená, že bude patrně ve většině krajů a u většiny senátorů zřejmé, kdo asi zvítězí, případně kdo postoupí do druhého kola - pokud se týká senátorů. Úplné výsledky bychom měli mít do brzkých ranních hodin, dejme tomu do páté, šesté hodiny."

Účast v letošních volbách se zatím pohybuje pod čtyřiceti procenty. Volby provázely jen drobnější incidenty. V Ostravě se někdo v noci vloupal do volební místnosti a ukradl dva počítače, hlasování to ale nenarušilo. V Karlových Varech zase zmizela v noci z volební místnosti v Moskevské ulici státní vlajka.

Volby s Radiožurnálem

Informační servis Radiožurnálu z krajských voleb vyvrcholí v sobotu 18. října. Po uzavření volebních místností vysíláme speciální volební studio, kterým provází moderátor Jan Pokorný a politický komentátor Petr Nováček. Volební studio je na programu od 14 do 20 hodin a posluchačům umožní získat okamžitý přehled o aktuálních výsledcích krajských voleb a prvního kola voleb senátních.

Průběžné výsledky pravidelně zveřejňujeme na základě informací z Českého statistického úřadu a volebního průzkumu Exit Poll, který připravuje Česká televize. Aktuální výsledky přineseme v mimořádných vstupech i po 20. hodině.

Redaktoři Radiožurnálu jsou přítomni v sídlech všech hlavních politických stran. Budou zaznamenávat reakce politiků i jejich názory a komentáře k volbám. Posluchači se díky regionálním stanicím Českého rozhlasu a jejich zpravodajům dozvědí také aktuální informace z krajů.Na sobotní volební studio naváže v neděli od 9 hodin povolební diskuse.

Podrobné zpravodajství z letošních podzimních voleb naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme