O zastupitelská křesla stojí 9728 kandidátů. Oproti minulým krajským volbám kleslo zastoupení žen

O místa krajských zastupitelů se letos uchází 9728 kandidátů. Při minulých volbách před čtyřmi lety jich bylo 11 888, tedy o 2160 více. Uvedl to ve středu Český statistický úřad na volebním webu. Na jedno z 675 křesel krajských zastupitelů tak připadá 14 až 15 adeptů. Před čtyřmi lety na jedno místo krajském v zastupitelstvu připadalo 18 uchazečů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doplňovací senátní volby na Teplicku provázela i druhý den hlasování nízká účast. Volební místnosti se ve 14.00 uzavřely, výsledky budou odpoledne

Počet nestraníků na kandidátkách se snížil ze 44 procent v roce 2016 na letošních 37 procent. Ilustrační foto | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Letos do krajských voleb navrhlo své kandidáty 67 politických stran a hnutí, o 11 méně než v roce 2016. Mezi nominovanými jsou ale také zástupci dalších 24 stran a hnutí.

Celkem tedy jsou na kandidátních listinách spolu s nestraníky zástupci 91 stran a hnutí. Nejvíce straníků nominovalo hnutí ANO, a to 658.

O senátorská křesla bude na podzim bojovat 238 kandidátů, 22 z nich bude mandát obhajovat

Číst článek

Počet nestraníků na kandidátkách se snížil ze 44 procent v roce 2016 na letošních 37 procent. Bez stranické příslušnosti je 3599 kandidátů, před čtyřmi lety jich bylo 5249.

Nejvíce adeptů na zastupitele - 740 - nominovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie, po jednom pak Klub angažovaných nestraníků a Moravská a Slezská pirátská strana.

Oproti minulým krajským volbám se snížilo zastoupení žen na kandidátních listinách. Před čtyřmi lety obsadily přes 30 procent míst na kandidátkách, letos 27,55 procenta, podobně jako při krajských volbách před osmi lety. Počet kandidujících žen se v porovnání s krajskými volbami snížil 3581 na 2680. Mužů je mezi kandidáty 7048.

Nejstarším uchazečem o krajského zastupitele je letos jednadevadesátiletý bývalý sklář Jaroslav Hlubůček z Jablonce nad Nisou. Čestný předseda Svazu výrobců skla a bižuterie kandiduje za Soukromníky a Svobodné v Libereckém kraji. Nejmladšími kandidáty je 18 osmnáctiletých adeptů. Průměrný věk kandidátů přesáhl 48 let a je zhruba o rok vyšší než při minulých volbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme