Krajské zastupitelství: Zadržení Dalíka a Večerka bylo nezákonné

Další zvrat má aféra údajného uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky. Zrušit obvinění asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka z uplácení doporučilo Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Při prověrce došlo k závěru, že policejní zadržení obou mužů bylo nezákonné a účelové. Státní zastupitelství zároveň zpochybnilo výsledky výslechu poslance Kořistky na detektoru lži.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Dalík a J. Večerek

M. Dalík a J. Večerek | Foto: Dan Krzywoň

Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová potvrdila správnost rozhodnutí okresního státního zástupce, který neshledal důvody pro vzetí obviněných Marka Dalíka a Jana Večerka do vazby. Policejní zadržení obou mužů pak označila za nezákonné. Žalobkyně ale zároveň popřela výroky ODS, že by svědci byli politicky ovlivňováni.

Policie dvojici viní z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídla deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Oba jsou stíháni jako spolupachatelé s tím, že trestný čin spáchali vůči veřejnému činiteli. Za to by jim v případě prokázání viny hrozil rok až pět let vězení.

Obvinění Dalíka a Večerka z uplácení však nyní Krajské státní zastupitelství v Ostravě doporučilo zrušit. Vyšetřování celé kauzy se podle závěrů prověrky zakládá pouze na protichůdných tvrzeních aktérů případu, aniž by policie získala další usvědčující důkaz.

Výhrady ke Kořistkově výslechu na detektoru lži

Státní zastupitelství v Ostravě zároveň zpochybnilo výsledky výslechu unionistického poslance Zdeňka Kořistky na detektoru lži. Podle krajské státní zástupky Zlatuše Andělové nelze všechny kořistkovy odpovědi vyhodnotit jako pravdivé, to zejména ty, které se vztahují se k nejzávažnějším skutečnostem.

"Ne všechny odpovědi Zdeňka Kořistky (na detektoru lži, pozn. red.) lze vyhodnotit jako pravdivé, a to zejména ty vztahující se k nejzávažnějším skutečnostem s ohledem na snímané hodnoty, které zpochybňují pravdivost některých jeho tvrzení a nasvědčují o jeho neochotě říci určité skutečnosti, které jsou mu známy, což tedy podporuje závěr o nevěrohodnosti jeho osoby. Nevěrohodnost jeho osoby vyplývá také z podaných vysvětlení, kdy po poučení policejním orgánem opakovaně záměrně nevypovídal pravdu, což zvlášť nepříznivě vyznívá u člověka, který slíbil jako poslanec dodržovat ústavu a zákony," uvádí se ve zprávě z dohledové prověrky Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Zdeněk Kořistka označil tvrzení státní zástupkyně Andělové za skandální. Zvažuje, že by na ni kvůli, jak sám říká, politickým výrokům, podal žalobu. Zvažuje zároveň, že si na ni bude stěžovat u nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové: "Tohle si ještě zvážím, ale je to docela logický krok. Myslím si, že zašla nad rámec tím, že komentovala, jestli někdo z účastníků hovoří pravdu nebo ne.

Také ministr vnitra František Bublan trvá na tom, že Kořistka mluvil podle detektoru lži pravdu. "Vyhodnotit výsledky detektoru lži státní zástupkyně určitě neumí, protože to musí dělat odborník," prohlásil ministr. "Rozhodlo nezávislé státní zastupitelství jako nezávislý úřad bez politických vlivů a na základě písemných materiálů," kontrovala krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

ODS požaduje rezignaci F. Bublana a J. Koláře

Stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer znovu vyzval svého vládního protějška Františka Bublana, aby z pochybení policie vyvodil personální důsledky: "Stanovisko krajského státního zastupitelství v Ostravě je jasným potvrzením oprávněnosti všech výhrad, které jsem jako stínový ministr vnitra vznášel vůči postupu policie. Tedy že to byl postup neprofesionální, neobjektivní a závislý, nikoli nezávislý. Toto stanovisko nemůže zůstat bez reakce ministra vnitra a policejního prezidenta," zdůraznil Langer.

O několik desítek minut později svolala Občanská demokratická strana mimořádnou tiskovou konferenci. Její lídři na ní uvedli, že policejní prezident Jiří Kolář i ministr vnitra František Bublan by měli vyvodit z prověrky zastupitelství odpovědnost a odstoupit. "V tuto chvíli bych považoval za jedinou možnou a přirozenou reakci okamžitou demisi jak policejního prezidenta, tak ministra vnitra Bublana," trval na svém Ivan Langer.

Co předcházelo

Podle deníku MF Dnes šéf ODS Mirek Topolánek vyslal koncem července za Kořistkou svého tajemníka Marka Dalíka, aby zjistil, zda poslanec US-DEU při hlasování o důvěře podpoří vládu, či ne. Schůzku zprostředkoval lobbista Jan Večerek. Kořistka později prohlásil, že mu na tomto setkání bylo nabídnuto deset milionů korun a post velvyslance v Bulharsku za to, že Grossovu vládu potopí.

Kořistka mezitím absolvoval výslech na detektoru lži, který podle něho ukázal, že mluvil pravdu. Výsledek testu na detektoru ale nelze použít u soudu jako důkaz, kriminalistům slouží jako pomocný prostředek při vyšetřování některých případů.

Dalík a Večerek odmítli test na detektoru podstoupit. Dali by přednost tomu, kdyby policie využila osobní konfrontace lidí zapojených do případu. Trvají na tom, že Kořistka lže. Dalík již podal na Kořistku trestní oznámení pro křivé obvinění. Brání se také sama ODS, která se žalobou domáhá veřejné omluvy a desetimilionového odškodnění.

30. září policisté zatkli Večerka v šest hodin ráno před jeho domem. Pro Dalíka si dojeli do Kroměříže, kde mu nasadili pouta o půl deváté v hotelu. Poté byli oba převezeni na expozituru protikorupční policie pražské Dlážděné ulici, kde byli oba obviněni z podplácení ve spolupachatelství. Po výsleších policie Večerka i Dalíka eskortovala do cel předběžného zadržení v pražské Kongresové ulici. Později byli vrtulníkem převezeni do Ostravy a 1. října propuštěni.

Milan Kopp, Petr Doležel, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme