Krajský soud neposlechl Ústavní. Potrestaného podnikatele nechce soudit znovu

Případ podnikatele Milana Vinklera má neobvyklou dohru: I když se Ústavní soud postavil na jeho stranu, ústečtí krajští soudci nález odmítají respektovat a nechtějí svůj dřívější rozsudek přehodnotit. Vinkler si přitom už dva roky odseděl ve vězení. Za mříže jej však podle názoru konstitučního tribunálu poslal podjatý soudce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Filip Jandourek

„Krajský soud si je plně vědom toho, že rozhodnutí o nepodjatosti soudce není v souladu s nálezem Ústavního soudu České republiky,“ říká přímo mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Začátek aktuální soudní tahanice se odehrál předloni, kdy teplický soudce Martin Roubalík potrestal jednoho z prvních obchodních partnerů Petra Kellnera čtyřmi roky kvůli nedovolenému ozbrojování a padělání dokladů. Krajský soud pak loni v červenci jeho verdikt potvrdil a Vinkler putoval za mříže.

Vzájemné obviňování

Až potud by se jednalo o běžný případ. Jenže během soudního jednání Vinkler nařkl soudce z manipulací. Soudce Roubalík na něj podal trestní oznámení kvůli křivému obvinění a vyloučil se pro podjatost. Krajský soud nicméně konstatoval, že soudce podjatý není a o kauze může rozhodovat nadále.

Mezitím na soudce - opět kvůli křivému obvinění - podal trestní oznámení Vinkler. Roubalík se tentokrát již nevyloučil, přičemž krajský soud jeho rozhodnutí potvrdil. V obou případech souzený podnikatel podal ústavní stížnost. Poprvé neuspěl. Teprve až podruhé.

Důvod? Mezi prvním a druhým rozhodováním soudce Roubalík konstatoval, že se vůči němu Vinkler dopustil křivého obvinění a tím podle lednového nálezu Ústavního soudu porušil presumpci neviny.

Expert Kysela: Nerespektují procesní řády

Kvůli rozdílným rozhodnutím Ústavního soudu teď odmítá soud krajský poslechnout, zpětně Roubalíka vyloučit a zamotaný případ vrátit do bodu nula.

„Krajský soud znovu potvrdil, že Martin Roubalík, který ve věci působil jako předseda senátu soudu prvního stupně, není vyloučen z projednávání věci,“ popsala zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí Trejbalová nejnovější posun kauzy.

Podnikatel Vinkler měl v bytě úkryt, kde policisté našli tři pistole, dva samopaly a zásobníky. Podnikatel také vyráběl falešné občanské průkazy a pasy pro cizí osoby. V minulosti ho detektivové stíhali za padělání směnky. Soudy podnikatele potrestaly za to, že se společníky v 90. letech obral stát o 25 milionů korun na daních při pašování lihu z Itálie. Kvůli průtahům ho však v roce 2013 očistila amnestie odcházejícího prezidenta Václava Klause. Způsobil je nicméně sám Vinkler, protože se skrýval před nástupem do vězení.

Podle odborníka na ústavní právo Jana Kysely v Ústí nepostupovali správně, závazný je novější nález Ústavního soudu. „Pokud je tedy čerstvější rozhodnutí vyhovující panu Vinklerovi a je to rozhodnutí, na které krajský soud reaguje, potom nemůže argumentovat původní kauzou,“ míní Kysela.

Vinkler by se teď podle něj měl obrátit na ministra spravedlnosti s námětem pro porušení zákona nebo podat další ústavní stížnost. „Krajský soud nejen že nerespektoval procesní řády, ale pravděpodobně nerespektoval ani ústavu,“ upozorňuje Kysela.

Zpravodajský web Českého rozhlasu kontaktoval i Vinklerova advokáta Vladimíra Dvořáčka. K postupu krajského soudu se ale nevyjádřil, protože je až do konce týdne mimo kancelář. Již dříve nicméně uvedl, že počká na rozhodnutí Nejvyššího soudu o dovolání, a pokud neuspěje, již potřetí se obrátí na Ústavní soud.

Jestliže nakonec Vinkler skutečně dosáhne zrušení rozsudku v zamotané kauze, nastane absurdní situace. Odsouzený podnikatel za mřížemi strávil skoro dva roky a byl již podmínečně propuštěn. Soudy však o případu - alespoň podle nálezu Ústavního soudu - mají jednat znova od samého začátku.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme