Odvolací soud projednal případ železničního neštěstí ve Studénce, výsledek je zatím neveřejný

Krajský soud v Ostravě v pátek projednal odvolání v kauze železničního neštěstí ve Studénce. Senát v neveřejném zasedání rozhodl, ale své rozhodnutí nezveřejnil, řekl mluvčí soudu Jiří Barč. Před deseti lety srážku vlaku se zříceným mostem nepřežilo osm lidí, desítky dalších utrpěly zranění.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neštěstí ve Studénce se stalo 8. srpna 2008. Vlak tam narazil do rekonstruovaného mostu, který se zřítil na koleje. | Foto: Jiří Černohorský | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Krajský soud ve věci rozhodl. Jakým způsobem, ale nyní nebudeme komentovat. Musíme počkat, až bude rozhodnutí doručeno stranám,“ uvedl Barč. Dodal, že do deseti dnů bude rozhodnutí vyhotoveno a rozesláno.

Deset let od tragédie ve Studénce. Oběti připomene pieta na místě vlakového neštěstí

Číst článek

Na základě jednacího řádu měl v pátek odvolací senát dvě možnosti, jak rozhodnout. Nejpravděpodobnější variantou je úplné zrušení rozsudku. Druhou, která se používá výjimečně, je převzetí kauzy a její nové projednání na úrovni krajského soudu.

Podle informací ČTK krajský soud zrušil prvoinstanční rozsudek okresního soudu, který všech deset obžalovaných zprostil obžaloby, a vrátil věc k novému projednání.

Pátečního neveřejného jednání se ani neúčastnili obžalovaní, obhájci ani státní zástupce. Krajský soud může odvolání takto neveřejně projednat z několika důvodů. Jedním je právě možnost, že po prostudování spisu senát dospěl k tomu, že rozsudek nižší instance zruší a nařídí na úrovni okresního soudu nové projednání případu.

Soud zprostil viny všechny obžalované v kauze železničního neštěstí ve Studénce

Číst článek

O tom, že soud dnes rozsudek zrušil, je přesvědčen i právník Radek Ondruš, který jako zmocněnec u soudu zastupoval jednu z firem podílejících se na opravě mostu. „Na sto procent soud nemohl rozhodnout jinak. Jedinou možností je zrušení a nařízení nového projednání,“ řekl. Dodal, že podle něj důvodem rozhodnutí bude nařízení odvolacího soudu, aby vznikl revizní znalecký posudek, který by měl stanovit přesnou příčinu zřícení mostu.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.

Státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Šlo o manažery i pracovníky stavebních firem, živnostníka či jednoho úředníka. Loni je Okresní soud v Novém Jičíně všechny obžaloby zprostil. Soudce během zdůvodnění rozsudku řekl, že se přesně neví, proč most spadl a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. Státní zástupce se odvolal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme