Obecní volby ve Strakonicích jsou neplatné, rozhodl krajský soud

Krajský soud rozhodl, že obecní volby ve Strakonicích jsou neplatné. Důvodem je narušení předvolební kampaně ze strany vítězné Strakonické Veřejnosti. Soud už o neplatnosti rozhodl podruhé. Stejný verdikt oznámil loni na podzim, ale Strakonická Veřejnost podala ústavní stížnost. Ústavní soud tak následně věc vrátil krajskému soudu, který měl lépe odůvodnit míru, v jaké mohlo narušení politické soutěže ovlivnit výsledek voleb a rozdělení mandátů.

Tento článek je více než rok starý.

Strakonice (Aktualizováno: 11:56 17. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakonice

Strakonice | Foto: Agentura CzechTourism

Proti pátečnímu rozhodnutí může opět Strakonická Veřejnost podat ústavní stížnost, uvedla předsedkyně senátu českobudějovického krajského soudu Tereza Kučerová. 

Strakonický starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) ale připustil, že ústavní stížnost možná znovu nepodají. Znamená to, že by se tak mohly konat nové volby.

„Přemýšlíme o tom. Ale máme obavy, že ať případné volby dopadnou jakkoliv, tak se zase někdo odvolá, zase někdo podá stížnost a zase to bude zdržovat. To zdržování je úmyslné a vede jen k tomu, aby město bylo paralyzované,“ řekl starosta.

Ústavní soud vyhověl stížnosti na zneplatnění voleb ve Strakonicích. Případ vrátil k novému projednání

Číst článek

Dodal, že Strakonická Veřejnost se o dalším postupu poradí s právníky.

Stejný verdikt oznámil soud loni na podzim a tehdy Strakonická Veřejnost ústavní stížnost podala. Ústavní soud pak věc krajskému soudu vrátil a uložil mu, ať lépe odůvodní míru, v jaké mohlo narušení politické soutěže ovlivnit výsledek voleb a rozdělení mandátů.

Bez zastupitelstva 

Kvůli neuznanému výsledku voleb ve Strakonicích od voleb nezasedlo zastupitelstvo. Město vede pouze rada se starostou a hospodaří s omezenými rozhodovacími možnostmi a pouze na základě rozpočtového provizoria.

Strakonická Veřejnost loni ve volbách získala 51,1 procenta hlasů. Stížnost na výsledek vzápětí podal kandidát do zastupitelstva za Změnu pro Strakonice Karel Janský. Poukazoval na to, že Strakonická Veřejnost byla v kampani zvýhodněna v radničním zpravodaji i na výlepových plochách.

Lež a nenávist zvítězila na plné čáře, reaguje starosta Strakonic na rozhodnutí o neplatnosti voleb

Číst článek

Podle Kučerové už Ústavní soud v dubnovém rozhodnutí potvrdil, že ve Strakonicích byla omezována politická soutěž. Ústavní soud ale poukazoval na to, že v původním verdiktu krajského soudu chybí odůvodnění o ovlivnění volebních výsledků, které vzniklo na základě narušení kampaně.

„My jsme teď měli dokázat, že tyto konstatované a prokázané vady volebního procesu měly hrubý vliv na volební výsledek, což v odůvodnění konstatujeme,“ řekla Kučerová.

Českobudějovický krajský soud vyvěsil rozhodnutí o strakonických volbách na úřední desku dnes dopoledne. Odůvodnění usnesení má 55 stran a více než dvě stovky bodů

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme