Žalobce v kauze elektráren doporučil zprostit obžaloby Vitáskovou, Schneidrové navrhl sedmiletý trest

Krajský soud v Brně po zásahu Nejvyššího soudu v úterý znovu otevřel část kauzy solárních elektráren na Chomutovsku Zdeněk-Sun a Saša-Sun. Žalobce navrhl zprostit obžaloby bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, v případě bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaely Schneidrové navrhl sedmiletý trest. Obě obžalované uvedly, že jsou nevinné, obhájci navrhli jejich zproštění. Soud vyhlásí rozhodnutí ve středu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Vitásková v úterý u soudu vinu odmítla | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Bývalou předsedkyni ERÚ Vitáskovou Krajský soud v Brně původně poslal na 8,5 roku do vězení, Vrchní soud v Olomouci ji ale obžaloby zprostil. V neprospěch Vitáskové následně podal dovolání nejvyšší státní zástupce.

Nejvyšší státní zástupce Zeman podal dovolání v kauze Rath v neprospěch všech obviněných

Číst článek

Nejvyšší soud tak krajskému soudu nařídil, aby zpřesnil důvody jejího zproštění. V případě Schneidrové je podle Nejvyššího soudu zapotřebí doplnit dokazování. Schneidrovou loni v prosinci nechal Nejvyšší soud propustit z výkonu sedmiletého trestu.

„Navrhl jsem zproštění obžalované Vitáskové, jelikož tento názor Nejvyšší soud jasně ve svém rozhodnutí prezentoval. Takže přestože názory soudů na její vinu nebyly v minulosti jednotné, mám za to, že je potřeba respektovat názor Nejvyššího soudu, a není zde prostor pro iniciování nějakého dalšího soudního ping-pongu,“ řekl po jednání státní zástupce Radek Mezlík.

Odlišná situace je ale v případě Schneidrové, kdy se podle něj od rozhodování Nejvyššího soudu změnily skutečnosti. Ohledně licencí elektráren znovu rozhodoval energetický úřad. „Navrhl jsem proto, aby byla uznána vinnou trestným činem zneužití pravomoci úřední osoby a byl jí uložen sedmiletý trest odnětí svobody,“ uvedl žalobce.

Obě obžalované vinu odmítají

Podle obhájců je ale názor Nejvyššího soudu jasný a obě obžalované by měly být viny zproštěny. „Řízení lze nazvat dlouhým, bylo provedeno rozsáhlé dokazování. Státní zástupce nám replikoval rozhodnutí Nejvyššího soudu, se kterým polemizuje, ten (Nejvyšší soud) ale vyslovil jasný názor, kterým je soud vázán,“ uvedl obhájce Schneidrové.

Doplnil, že podle Nejvyššího soudu čin Schneiderové nelze podřadit pod trestný čin zneužití pravomoci a obžalovaná by měla být viny zproštěna.

Výhrady ke všem nosným důvodům rozhodnutí. Ústavní soud se zastal otce v otázce střídavé péče

Číst článek

Obě obžalované v úterý u soudu vinu opět odmítly. Soud vyhlásí rozhodnutí ve středu v 10.00. Obžalované u toho nebudou, obě požádaly o konání jednání bez jejich přítomnosti.

V kauze soudy potrestaly ještě dalších šest lidí. Například majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun neoprávněně dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Zároveň tak získali právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Zemkové pochybení popírají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme