Krajský úřad zjistil překročení limitů ve firmách Energoaqua i Deza, předá je inspekci

Kontroly Krajského úřadu Zlínského kraje zjistily, že rožnovská společnost Energoaqua porušila povinnosti plynoucí z vodního zákona, překročila například některé limity závadných látek ve vypouštěných odpadních vodách. Na facebooku to v úterý uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti). Jedno překročení maxima pro amoniakální dusík v odpadní vodě z roku 2019 zjistil kraj i při kontrole ve valašskomeziříčské chemičce Deza.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál chemičky DEZA ve Valašském Meziřičí | Foto: Martin Zajíček | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úřad zahájil kontroly ve firmách koncem loňského roku v souvislosti s loňskou otravou Bečvy, úniků látek do Bečvy však bylo loni více. Kontroly skončily letos.

Po otravě Bečvy přišlo ministerstvo životního prostředí se spoustou slibů. Které z nich splnilo?

Číst článek

Kontroly zjistily podle Ančincové u Energoaquy i nedodržení počtu povinných laboratorních rozborů a neprovedení rozborů u některých ukazatelů.

„Může se zdát, že kontroly probíhaly dlouho, ale vzhledem k tomu, že si úřad nechal vypracovávat i externě některé posudky a kontroly, a vše má svá procesní pravidla, výsledky představujeme až nyní. Na kontroly teď navazují další řízení, takže vás nemůžeme seznámit s podrobnostmi. A Krajský úřad Zlínského kraje nemůže zasahovat do vyšetřování případu Bečvy. Našim cílem je zajistit maximální kontrolu toho, co se vypouští do vodních toků,“ uvedla Ančincová.

Obviněná Energoaqua

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

V souvislosti s havárií na Bečvě policie obvinila společnost a jejího jednatele Oldřicha Havelku.

Šéf inspekce k otravě Bečvy: Máme roli obětního beránka, který to zpackal. A to prostě není pravda

Číst článek

Krajský úřad prováděl ve firmě vodoprávní dozor nad dodržováním ustanovení vodního zákona, to je rozhodnutí o povolení k vypouštění odpadních vod s obsahem nebezpečných a zvlášť nebezpečných závadných látek.

Kontrola byla i v čistírně chemických odpadních vod a všech objektech, které souvisí s kvalitou a množstvím vypouštěných odpadních vod.

Za kontrolované období od roku 2018 byla zjištěna porušení povinností vyplývající z vodního zákona. Ani užívání lagun nebylo v souladu se stavebním a kolaudačním rozhodnutím a stavebním zákonem.

Provozní řády vodních děl, kanalizační řád a havarijní plán byly neaktuální, uvedla náměstkyně.

Předání inspekci

V chemičce Deza, která je součástí holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), kraj přezkoumával podmínky integrovaného povolení pro vypouštění odpadních vod.

Chybou jsou nezmapované výpustě, vyšetřování trvá dlouho, říká předsedkyně sněmovní komise k Bečvě

Číst článek

Kontrola se prováděla na přelomu roku a skončila letos v březnu.

„U obou společností se pochybení určitého rázu našly. Třeba ve společnosti Energoaqua bylo překročení některých limitů závadných látek obsažených ve vypouštěných vodách, toho odtoku do ústí do Bečvy. U společnosti Deza bylo také překročení určitých ukazatelů, například u amoniakálního dusíku,“ přiblížila pro Radiožurnál Ančincová. Kontroly zjistily podle Ančincové u Energoaquy i nedostatky u pravidelných rozborů firmy.

Zjištěná pochybení předá krajský úřad České inspekci životního prostředí. „Je na ní, jestli zahájí řízení a jaký proces v tom ona bude konat. I ze strany Zlínského kraje bude probíhat dále řízení na odstranění pochybení,“ řekla v úterý Ančincová novinářům.

Úřad například vyzval společnost Energoaqua, ať aktualizuje své havarijní plány nebo si nechá udělat nové posudky.

Tereza Cedidlová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme