Král dezinformátorů, označil Výborný Babiše ve Sněmovně. Šéf opozice naopak vinil ze lži ministra

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš zpochybňoval v úterý ve Sněmovně s odkazem na články z médií kvalitu zemědělských komodit a potravin dovážených z Ukrajiny. Proti jeho vyjádření se ohradil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), podle kterého lídr ANO šířil dezinformace. Babiš ale trval na tom, že říkal pravdu, naopak vinil ze lží Výborného.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš při jednání v Poslanecké sněmovně ČR

Andrej Babiš při jednání v Poslanecké sněmovně ČR | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výborný ale mezitím z dolní komory odešel. Projednávání změn programu schůze zabralo poslancům zhruba čtyři hodiny.

Babiš se zaměřil na případy „otráveného“ ukrajinského obilí a kuřecího masa. Zmínil i případy z Polska a ze Slovenska a kriticky zhodnotil český souhlas s prodloužením unijní dohody o bezcelních obchodních vztazích s Ukrajinou.

Ukrajinské obilí zdemolovalo trh, prodáváme za ceny z roku 1994, stěžuje si Pýcha ze Zemědělského svazu

Číst článek

„Protože my samozřejmě kvůli Ukrajině a hlavně naše vláda, která je více proukrajinská než pročeská, uděláme všechno,“ prohlásil Babiš, který stojí za holdingem Agrofert, který podniká i v zemědělství a potravinářství.

„To byla skutečně jedna dezinformace vedle druhé... Já se bojím, že on je tady opravdu král dezinformátorů,“ zhodnotil Výborný Babišovo vystoupení.

Předseda ANO podle ministra citoval z „pochybných tiskovin“ a „podbízivě a podprahově útočil na ukrajinské přátele, kteří vzdorují agresi putinovského Ruska“. Výborný také zdůraznil, že Česko souhlasilo s pokračováním dohody o bezcelních obchodních vztazích, protože obsahuje změny některých podmínek.

Kontroly potravin

Ministr zemědělství uvedl, že inspektoři v poslední době prověřili 57 vzorků potravinářských obilovin z Ukrajiny, všechny vyhověly. Ze 39 vzorků mlýnských obilných výrobků podle něho nevyhověl jeden.

V případě kuřecího masa kontroloři zjistili salmonelu v osmi z více než 70 vzorků, což je podle něho běžný podíl.

Ukrajina za nízké ceny pšenice nemůže, problémem je byrokracie, tvrdí zástupce soukromých zemědělců

Číst článek

Ze 146 vzorků krmných obilovin podle ministra nevyhovělo pět, z toho dva byly z dodávek z Ukrajiny. V případě slunečnice kontroloři zaznamenali podle něho jeden nález růstového regulátoru.

„Vy jste lhal jako premiér (Petr) Fiala (ODS),“ reagoval Babiš. Česko na rozdíl od Polska, Maďarska a Slovenska neudělalo podle něho proti dovozu ukrajinského zboží nic.

„Ministr je profesí učitel a mně dává nějakou přednášku,“ konstatoval lídr ANO. „To, co jsem tady řekl, je pravda,“ dodal.

Opoziční poslanci zejména z hnutí ANO navrhli doplnění programu schůze o desítky nových bodů, u nichž také žádali přednostní projednání. Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob tyto snahy za pětici koaličních klubů vetoval, poslanci tedy o návrzích nehlasovali.

Sněmovna opětovně zamítla požadavek Jana Richtera (ANO), aby se poslanci zabývali založením vyšetřovací komise k loňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Návrh na zřízení komise v programu schůze je, poslanci se k němu ale nedostanou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme