Králíci, moře, hory. Žalobce četl závěrečnou řeč v kauze kolem Ratha

Králíci, moře nebo hory – tato slova byla součástí kódované řeči, kterou podle státního zástupce Petra Jiráta používali podezřelí v souvislosti s uplácením ve Středočeském kraji. Jirát tajnou komunikaci zmínil ve své závěrečné řeči v kauze kolem Davida Ratha. Řeč dokončí zítra, kdy by měl i navrhnout tresty pro 9 z 11 obžalovaných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Dát někomu králíka“ znamenalo podle Jiráta dát někomu úplatek. Význam nejrůznějších kódovaných výrazů státnímu zástupci popsala spolupracující obviněná, podnikatelka Ivana Salačová.

Její manžel totiž králíky skutečně choval ve velkém, a tak se prý pojem vžil. Podle Petra Jiráta proto odposlechy korupci potvrzují.

Přehrát

00:00 / 00:00

U soudu s obžalovanými kolem Davida Ratha došlo na závěrečnou řeč státního zástupce. Sledovala ji reportérka Veronika Hlaváčová

Státní zástupce četl během své závěrečné řeči například tuto komunikaci obžalovaných z roku 2012:

„Inženýrka Salačová píše sms doktoru Kottovi, zda by si tedy pro králíky nemohl přijet zítra, to jest 10. 1. , až po deváté hodině. Doktor Kott odpovídá, že se mu to hodí.“

Pojem „hory“ pak údajně v komunikaci obžalovaných znamenal navyšování ceny, „moře“ naopak její snižování.

Soud s Rathem později

Soudce v těchto dnech projednává případ 9 z celkem 11 obžalovaných. Z kauzy totiž před časem oddělil případ samotného exhejtmana Davida Ratha a Lucie Novanské.

Důvodem bylo to, aby jejich častá nepřítomnost, případně nepřítomnost jejich advokátů, nezdržovala trestní řízení s ostatními.

Exhejtman tak nyní spadá do druhé větve případu, kterou soudce projedná nejdřív v dubnu. Jeho jméno ale státní zástupce během shrnutí kauzy několikrát zmínil v souvislosti s obžalovanými Petrem Kottem a Kateřinou Pancovou (nyní Kottovou).

„Nastavili systém, kterým soustavně a plánovaně ovlivňovali průběh zadávacích řízení,“ prohlásil Jirát.

Státní zástupce dnes také řekl, že by na obžalobě nic neměnil, a tvrdí, že důkazy ve spojení s některými výpověďmi během hlavního líčení ještě zesílily.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

mta, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme