Královédvorská zoo dala celníkům nosorožčí rohovinu. Vycvičí s ní služební psy

Zoo ve Dvoře Králové nad Labem pokračuje v boji proti pytlákům a pašerákům. Celníkům a inspekci životního prostředí ve čtvrtek předala vzorky nosorožčí rohoviny. Úřady je použijí pro výcvik služebních psů. Zbývající rohovinu pak zoo 19. září spálí.

Dvůr Králové nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhruba tříkilový roh zesnulé samice Nabire a další menší vzorek nosorožčí rohoviny zapůjčené celníkům

Zhruba tříkilový roh zesnulé samice Nabire a další menší vzorek nosorožčí rohoviny zapůjčené celníkům | Foto: Jakub Labský/ZOO Dvůr Králové | Zdroj: ZOO Dvůr Králové

Celníkům a inspektorům zapůjčila královédvorská zoo na delší čas zhruba tříkilový roh zesnulé samice Nabire a další menší vzorky nosorožčí rohoviny. Podobné vzorky totiž těmto institucím chybí.

První legální aukce nosorožčích rohů. Na prodej jich bude půl tuny

Číst článek

„I když Celní správa v minulosti rohovinu zadržela, tak je pořád vázaná tím, že případy nejsou právně ukončeny. Rohovinu tak není možné použít na nic jiného. Domluvili jsme se proto, že jeden roh zapůjčíme dlouhodobě pro vzdělávací účely a dva vzorky pro výcvikové účely,“ řekl pro Český rozhlas Hradec Králové ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.

Zapůjčená rohovina poslouží při výcviku služebních psů. Aktuálně má celní správa dva psy, kteří jsou specializovaní na vyhledávání rohoviny a dalších věcí souvisejících s ohroženými druhy zvířat a rostlin. Do budoucna by se měl počet těchto služebních psů i díky daru královédvorské zoo zvýšit.

Zástupce celníků přebírá od představitelů královédvorské zoo vzorky nosorožčí rohoviny. | Foto: Jakub Labský/ZOO Dvůr Králové | Zdroj: ZOO Dvůr Králové

„Budeme chtít ten počet minimálně zdvojnásobit. Není to jen o výcviku, ale i o pořízení vhodného psa. Předchází tomu vytipování, pořízení a vyzkoušení si toho psa. Máme vzorky slonoviny, ale rohovina pro nás bude nová, určitě chyběla,“ poznamenal ředitel odboru dohledu Celní správy Petr Müller.

Zapůjčená rohovina poslouží také inspektorům životního prostředí, kteří společně s celníky spolupracují například na pražském Letišti Václava Havla. U zadržených věcí tohoto typu právě oni zkoumají detaily a zjišťují podrobnosti.

Aktuálně má královédvorská zahrada zhruba 20 kilogramů nosorožčí rohoviny. Naprostou většinu z tohoto množství v sobotu 19. září spálí. Nosorožčí rohovina je na černém trhu velmi drahým zbožím, cena za kilogram se pohybuje kolem 1,5 milionu korun.

Královédvorská zoo bojuje proti pytlákům a pašerákům dlouhodobě. Už před třemi lety spálila veškeré zásoby nosorožčí rohoviny a také částečně i slonoviny.

Ukázka práce služebního psa celníků | Foto: Jakub Labský/ZOO Dvůr Králové | Zdroj: ZOO Dvůr Králové

Policejní pes pašovanou rohovinu našel. | Foto: Jakub Labský/ZOO Dvůr Králové | Zdroj: ZOO Dvůr Králové

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme