Královéhradeckou fakultní nemocnici chce opustit čtvrtina lékařů

České nemocnice chce na konci tohoto roku opustit zhruba čtvrtina z celkových šestnácti tisíc lékařů. Důvodem jsou především nízké platy. V královéhradecké fakultní nemocnici se k výzvě Děkujeme, odcházíme připojilo téměř sto šedesát lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle ředitele Romana Prymuly bude nicméně konečný počet nižší a na kvalitě péče se odchod lékařů neprojeví. Hůře ale na tom zřejmě budou menší nemocnice.

„Já osobně to číslo až tak dramaticky nevidím. Myslím, že jich bude méně, podle mého v řádu desítek. Ono je něco jiného deklarovat, že chci odejít, a v reálu skutečně odejít. Nemyslím si, že bychom my museli nějak drasticky péči omezovat,“ prohlásil Prymula.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel ale upozornil, že nespokojenost lékařů nesouvisí jenom s výší jejich platů.
„Není to jenom o platech. Je to i o celkovém fyzickém přetížení lidí. Tam už se často jede na personální minima, nebo je ten stav často i horší. Lidé mají nesmírně mnoho přesčasové práce a vlastně vůbec nežijí svůj soukromý život, protože tady se překračují veškeré evropské i české normy,“ tvrdí Engel.

Největší podporu má akce Děkujeme, odcházíme v Moravskoslezském a Zlínském kraji i na Vysočině. Tlaku lékařů na vyšší platy ale ministr zdravotnictví Leoš Heger neustoupí. Nemá také v úmyslu postavit se do čela nespokojených lékařů, aby vymohl peníze hned, jak mu nabízejí.

Ota Nehasil, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme