Hejtmanem Královéhradeckého kraje bude dosavadní náměstek Červíček z ODS. Koalici složí čtyři seskupení

Zástupci koalice ODS, STAN a Východočeši, Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES) v pondělí odpoledne v Hradci Králové podepsali koaliční smlouvu. V 45členném zastupitelstvu budou mít většinu 27 hlasů. Budoucí hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) bude mít pět náměstků, dosavadní hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) má náměstky čtyři.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor a nový hejtman královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). | Zdroj: Český rozhlas

V radě kraje bude mít po čtyřech postech koalice ODS, STAN, Východočeši, tři Piráti a po jednom radním Koalice pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj. Nová krajská vládní koalice je obdobou té nynější, jen ČSSD nahrazují Piráti.

Voliči vybrali krajská zastupitelstva, ve třetině okrsků se rozhodovalo i o složení Senátu

Číst článek

„Jsme připraveni odpovědně a správně řídit Královéhradecký kraj v dalším období,“ řekl v pondělí novinářům dosavadní první náměstek hejtmana pro dopravu a silniční hospodářství, senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček.

Ustavující zastupitelstvo by se mohlo sejít 2. listopadu v 10.00. „Byli bychom rádi, aby byla ustanovena rada a abychom byli schopni ustanovit jednotlivé výbory a předsedy výborů,“ řekl Červíček.

Koaliční smlouva navrhuje ustanovení 12 výborů, stejně jako v končícím volebním období. Za deset z nich bude mít zodpovědnost koalice, dva výbory budou nabídnuty opozici. Placenými předsedy výborů budou dva z 12, po jednom z koalice a opozice. Placeným předsedou výboru pro dopravu by měl být Aleš Dohnal z Pirátů. „Opozici nabídneme kontrolní výbor, předpokládám, že tato pozice bude uvolněná (placená). Co se týče kontrolního výboru, tam předpokládám nominaci z hnutí ANO,“ řekl Červíček.

‚Nelehká mise‘

Koalice chce mít v příštím volebním období zajištěný odpovídající objem investic, zaměří se i na dostavbu krajských nemocnic, rozvoj sociálních služeb nebo dopravy. „Chtěli bychom si jednoznačně říci, jaké priority s ohledem na ekonomiku si budeme moci dovolit a mít čtyřletý plán toho, co koalice zvládne. Máme obrovskou ambici správně řídit kraj. S ohledem na mimořádné okolnosti současnosti to ale bude nelehká mise,“ řekl Červíček.

‚Volební faul.‘ Šéf královéhradeckých dobrovolných hasičů napsal kolegům, ať volí hejtmana Štěpána

Číst článek

Prvním statutárním náměstkem pro investice, informační technologie a inovace bude Pavel Bulíček (Piráti), druhým statutárním náměstkem Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), ten by měl řídit životní prostředí a zemědělství. Náměstkyní hejtmana by měla zůstat Martina Berdychová (Východočeši), místo školství by ale měla vést sociální věci, cestovní ruch a kulturu. Náměstkem hejtmana pro finance by měl být Rudolf Cogan (STAN), který stejnou oblast dosud vede z pozice radního. Náměstkem hejtmana pro školství a sport bude Arnošt Štěpánek (Piráti).

Radním pro dopravu a majetek bude Václav Řehoř (ODS), dosud vedl investice a majetek. Radním pro regionální rozvoj a dotace by měl být Adam Valenta (Piráti). Zdravotnictví by měl vést lékař a bývalý primátor Hradce Králové z let 2010 až 2018 Zdeněk Fink (HDK).

Podle Červíčka bude druhý náměstek Pavel Bělobrádek, který je zároveň poslancem, působit v radě jako neuvolněný náměstek. „I já jsem byl v minulosti neuvolněným náměstkem. Samozřejmě s ohledem na moji roli senátora bude podle zákona odpovídajícím způsobem snížen plat hejtmana,“ řekl Červíček.

Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj. Dva mandáty má SPD.

V Královéhradeckém kraji poslední čtyři roky vládla pětičlenná vládní koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

Ondřej Zlámal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme