Na Hradecku někdo otrávil orla 12 let zakázaným pesticidem. Zahynula i nevylíhnutá mláďata

V katastru obce Roudnice na Hradecku uhynul ke konci března po otravě karbofuranem orel mořský. Karbofuran je pesticid, jehož používání je v zemědělství zakázané. Případ vyšetřuje policie, uvedla Východočeská pobočka České společnosti ornitologické v tiskové zprávě.

Roudnice na Hradecku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahynulý orel mořský

Zahynulý orel mořský | Foto: Klára Hlubocká | Zdroj: Česká společnost ornitologická

Uhynulý pták byl šest kilometrů od svého hnízdiště. Otravu karbofuranem policie již potvrdila. Druhý pták z páru podle ornitologů nedokáže sám odchovat mláďata. Zmařeno tak bylo celé letošní hnízdění.

V opuštěném hnízdě zůstala nevylíhnutá mláďata | Foto: Tomáš Bělka | Zdroj: Česká společnost ornitologická

„Při kontrole hnízda 27. března se potvrdilo to, že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla dvě zastydlá vejce,” řekl ornitolog Tomáš Bělka.

Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické pomocí speciálně cvičeného psa našla v blízkosti nálezu uhynulého orla také otrávenou káni lesní a sele, které bylo otrávenou návnadou.

„Orli od Roudnice neměli na růžích ustláno ani v minulosti. Hnízdo postavili v roce 2018, loni 2019 snůšku opustili z důvodů nadměrného rušení lesnickou technikou v bezprostřední blízkosti hnízda,” uvedl ornitolog Luboš Kadava.

Dvanáct let zakázaný

Ornitolog našel na poli mrtvého orla mořského a další dravce. Zvířata podle něj někdo otrávil

Číst článek

Karbofuran je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázaným pesticidem, dříve ho používali zemědělci. „V krajině se objevují návnady napuštěné karbofuranem, které líčí ‚manažeři přírody’, aby se zbavili dravých ptáků, lišek, kun nebo vyder. Návnady jsou vysoce rizikové nejen pro divoká i domácí zvířata, ale i pro člověka,” řekl Kadava.

Od konce dubna také vyšetřuje policie otravy dravců u Bzence na Hodonínsku. Amatérští ornitologové tam našli dva uhynulé dospělé orly mořské, v hnízdě pak mrtvé mládě. Zřejmě je někdo otrávil. Usmrcených dravců bylo na místě víc, v lokalitě v minulém týdnu lidé našli i pošlé luňáky červené.

Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR a Hnutí DUHA  v pátek také oznámily, že podají trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli rysovi, kterého někdo postřelil na Vsetínsku. Zvíře bylo ve čtvrtek odchyceno v chráněné krajinné oblasti Beskydy u Huslenek, nakonec rys uhynul.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme