Královéhradecký soud poslal za mříže zakladatele vytunelovaného Proges Investu

Jeden z nejrozsáhlejších podvodů v zemi dnes Krajský soud v Hradci Králové potrestal několikaletými tresty vězení. Majitelé společnosti Progres Invest podle obžaloby pod slibem vysokého zhodnocení peněz vylákali od nejméně 21 tisíc lidí zhruba půl miliardy korun. Zakladatel firmy Vladimír Michek by měl podle soudu být ve vězení devět let. Další zakladatel společnosti, Pavel Dvořák, dostal trest šest a půl roku odnětí svobody. Oběma hrozilo až dvanáct let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednatel společnosti Progres Invest Pavel Dvořák u soudu

Jednatel společnosti Progres Invest Pavel Dvořák u soudu | Zdroj: ČTK

Michek je nezvěstný a před soudem nevypovídal. Jeho spoluobviněný Pavel Dořák uvedl, že o finanční situaci společnosti neměl přesné informace, protože se staral především o technické zázemí firmy. Proti rozsudku se na místě odvolal.

Podle obhájce Pavla Dvořáka nese celou vinu pouze uprchlý Vladimír Michek: "Obžalovaný Michek na rozdíl od mého klienta přebíral a vybíral peníze v hotovosti. Konkrétně, že by vybíral nějaké finanční prostředky pro svou potřebu pan Mgr. Dvořák, nebylo prokázáno. Bylo konstatováno, že získal odměnu. Ta odměna nebyla nějak nepřiměřená. Odpovídala spíše dolní hranici odměny společníka společnosti s ručením omezeným."

S rozsudkem i výší trestu pro oba obžalované je naopak spokojený státní zástupce Ivo Ježek. "Oba obžalovaní byli uznáni vinnými stejně, jak jsem si přál v závěrečném návrhu. Pokud se týká uložených trestů, jsou jenom o něco nižší, než jsem navrhoval. Ponechal jsem si lhůtu na podání odvolání. O dovolání se rozhodnu až přijde písemné vyhotovení rozsudku," řekl Českému rozhlasu Ježek.

Progres Invest se zhroutil na podzim 1997 a v únoru 1998 ho královéhradecký krajský soud poslal do konkurzu. Konkurzní správkyně zajistila na účtech firmy jen dva miliony korun.

Michek firmu těsně před konkurzem převedl na zlínskou společnost T.G.V. podnikatele Josefa Touše. Ten posloužil jako takzvaný bílý kůň a podepsal směnky, kterými byly z firemního účtu Progres Investu odčerpány téměř čtyři miliony korun. Už v roce 2004 byl za tuto transakci Touš odsouzen na dva a půl roku.

Jiří Máslo, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme