Chemička v Kralupech nad Vltavou byla před výbuchem v útlumu, připravovala se na údržbu

Chemička společnosti Unipetrol v Kralupech nad Vltavou byla v útlumu kvůli chystané údržbě, provoz továrny v době výbuchu byl tak minimální. Pro Radiožurnál to řekl mluvčí firmy Pavel Kaidl. Během exploze ve čtvrtek zemřelo šest lidí, dva další jsou zranění. Jde o jednu z nejtragičtějších havárií v továrnách za posledních 50 let.

Kralupy nad Vltavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah v chemickém závodu v Kralupech nad Vltavou | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Můžete potvrdit, že v areálu vybuchla jedna z nádrží?
Mohu potvrdit, že v dopoledních hodinách došlo skutečně k mimořádné události v areálu naší chemičky v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou. Došlo k vážné explozi, která nebyla doprovázena požárem. V tuto chvíli je situace pod kontrolou. My jsme samozřejmě ve spojení s policií i se všemi složkami integrovaného záchranného sytému.

Při výbuchu v chemičce v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí. Příčina nehody se vyšetřuje

Číst článek

Podle mých informací došlo k vážným zraněním, což je velmi nešťastné. Snažím se, aby ohledání místa činu a všechny naše další kroky proběhly správně. Mohu potvrdit, že v tuto chvíli nehrozí žádné nebezpečí v areálu, tak mimo areál.

Výroba v chemičce je tedy už bezpečně vypnutá a chemikálie zajištěné?
Provoz celého areálu byl v útlumu, protože se připravujeme na tzv. zarážku, což je velká akce, při které dochází k údržbě celého areálu. Tato zarážka se podle integrovaného povolení, které máme od státu, koná jednou za čtyři až pět let. To znamená, že právě v tuto chvíli docházelo k utlumování výroby. Provoz v areálu je minimální.

Můžete potvrdit, že tedy běží mimořádný plán? O čem rozhodl krizový štáb, který zasedal v chemičce?
Hned po mimořádné události jsme spustili náš krizový plán, který máme samozřejmě připraven. Nyní dochází k přesnému postupu podle tohoto plánu, nemohu být ale konkrétní.

Příčina exploze

Podle mluvčí mělnické policie Markéty Johnové probíhají na místě první výslechy svědků. „Na místo dorazili také kriminalisté a vyšetřovatel. Provádějí první výslechy, zjišťují, jak k výbuchu vůbec došlo, zda nedošlo k porušení interních předpisů, nebo zda nedošlo k protiprávnímu jednání,“ popsala Radiožurnálu. Příčiny jsou podle Johnové zatím předmětem šetření, k výbuchu došlo během odstávky při rozebírání konstrukce. Podle tamního starosty došlo k explozi během čistění nádrže na pohonné hmoty.

Kdo pracuje na likvidaci výbuchu? Máte vlastní tým?
To bych nerad spekuloval. Máme tu vlastní hasičský sbor, ale ten v tuto chvíli spolupracuje s externími hasiči, to znamená se záchranným integrovaným systémem.

Všichni zaměstnanci jsou nyní tedy už mimo nebezpečí?
Ano, v tuto chvíli je situace plně pod kontrolou. Zaměstnanci jsou mimo nebezpečí, nebezpečí nehrozí ani okolí.

Víte, že nedošlo k úniku žádných chemikálií?
Podle aktuálních informací, které mám, k žádnému úniku chemikálií nebo látek, které znečisťují prostředí, nedošlo. Ale moje informace nemusí být přesné.

Přehled nejtragičtějších výbuchů v průmyslových objektech

  • 18 obětí, 28. února 1975 - Při výbuchu v teplárně v Brně - Špitálce, způsobeném vznícením uhelného prachu používaného k vytápění, byly smrtelně zraněny čtyři osoby. Dalších 24 lidí utrpělo vážná zranění, kterým 14 z nich později podlehlo.
  • 17 obětí, 19. července 1974 - Při požáru po výbuchu v Chemických závodech v Záluží u Mostu zahynulo na místě 15 osob, další dvě zemřely v nemocnici, 79 lidí bylo zraněno. Příčinou neštěstí byla zanedbaná údržba.
  • 8 obětí, 14. listopadu 1967 - Při výbuchu v Blanických strojírnách ve Vlašimi (tehdejší název podniku Sellier&Bellot) zemřelo sedm lidí, dalších 22 utrpělo zranění. Jeden člověk zahynul později při záchranných pracích.
  • 6 obětí, 22. března 2018 - Při výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí a další byli těžce zraněni.
  • 5 obětí, 28. května 1984 - V chemičce Synthesia v Pardubicích-Semtíně explodoval sklad se střelným prachem. Neštěstí si vyžádalo pět mrtvých, 200 zraněných a značné materiální škody.
  • 4 oběti, 11. června 1964 - Při výbuchu omylem přidaného muničního materiálu ve vysoké peci v Třineckých železárnách zemřeli čtyři lidé. Tři hutníci byli zraněni těžce a čtyři lehce.
  • 4 oběti, 20. dubna 2011 - Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia zničil dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit.
  • 3 oběti, 24. srpna 1974 - Výbuch benzínových par v oddělení výroby náplastí v národním podniku Chemofarma v Ústí nad Labem si vyžádal tři oběti a dva těžce popálené zaměstnance.
  • 3 oběti, 21. září 2015 - Při výbuchu střelného prachu ve skladu materiálu pro výrobu zápalek do nábojů ve vlašimské zbrojovce Sellier&Bellot zemřeli tři lidé.

Text pokračuje online reportáží ohledně výbuchu ve Kralupech nad Vltavou:

Věra Štechrová, kno, čtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme