Za loňský výbuch v Kralupech může dělník, který odstranil záslepku. Do nádrže se dostaly benzinové páry

Za loňský březnový výbuch nádrže v distribučním terminálu před areálem rafinerie v Kralupech nad Vltavou může podle hasičů dělník, který odstranil záslepku, kvůli čemuž se do nádrže dostaly benzinové páry. S odvoláním na krajského vyšetřovatele hasičů Libora Pospíšila to v úterý uvedl server iDNES.cz.

Kralupy nad Vltavou (Mělnicko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah hasičů po výbuchu v chemickém závodu v Kralupech nad Vltavou | Zdroj: SŽDC

Jedna ze skladovacích nádrží explodovala ve čtvrtek 22. března 2018 dopoledne. Při neštěstí zahynulo šest lidí, pět z nich bylo z Rumunska. Další dva lidé se těžce zranili. Výbuch v Kralupech je jednou z největších tragédií v průmyslových provozech v Česku za posledních 50 let. Škodu Unipetrol odhadl na 30 milionů korun.

Policie stále nezná totožnost jedné z obětí výbuchu v Kralupech. Čeká na výsledky genetických testů

Číst článek

Výbuch nastal v nádrži, která byla několik let mimo provoz. Sloužila ke skladování pohonných hmot vyrobených v rafinerii. Externí dodavatelé pracovali na jejím opětovném uvedení do provozu.

„Domníváme se, že dělníci nedodrželi technologický postup. Potrubí bylo po celou dobu rekonstrukce zaslepeno, aby páry nepronikly do nádrže, ale v průběhu demontáže armatur byla záslepka odstraněna. Protože v tu chvíli nebylo zastaveno stáčení do automobilových cisteren, dostaly se páry benzinu přetlakem do nádrže pod víko, na kterém dělníci montovali armatury,“ sdělil iDNES.cz Pospíšil.

Policie ukončila vyšetřování na místě výbuchu v Kralupech. Nevznikly velké škody, uvedl Unipetrol

Číst článek

Co bylo příčinou následného vznícení, jasné není. Podle hasičů to mohla být mechanická jiskra nebo se mohl vznítit ventilátor.

Policie případ prošetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, zatím nikdo nebyl obviněn. Policie čeká na znalecké posudky.

Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku. Roční kapacita obou tuzemských rafinerií v Kralupech a Litvínově je dohromady devět milionů tun ropy, z čehož na kralupskou rafinerii připadá 3,3 milionu tun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme