Kraus: ČSSD chce pokračovat v koalici s lidovci

V sociální demokracii převládá názor, že by současná vládní koalice měla pokračovat. V pořadu Radiofórum to uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus. Přitom právě tato poslanecká frakce minulý týden doporučila Stanislavu Grossovi, aby navrhl odvolání lidovců z vlády. Po víkendové poradě ČSSD má prý ale koaliční svazek sociálních demokratů, lidovců a unionistů ještě šanci hlubokou roztržku přežít. Termín další schůzky znesvářených stran určen nebyl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Kraus | Foto: Stanislav Peška

Sociální demokracie se bude snažit najít KDU-ČSL s kompromis. To je podle Krause závěr, který převážil při jednání vedení ČSSD. Když nebudou lidovci požadovat demisi premiéra Grosse, pak předseda vlády lidovecké ministry neodvolá.

Všichni teď čekají na reakci premiéra Grosse. "Mám za to, že Stanislav Gross, byť v některých momentech řekl výroky, které by o tom tak úplně nesvědčily, je jedním ze zastánců pokračování vládní koalice," uvedl Kraus v pořadu Radiofórum.

Podle předsedy poslaneckého klubu probíhá v posledních dnech uvnitř ČSSD bouřlivá diskuze, jestli vystoupení lidovců proti premiérovi bylo útokem, který má znamenat rozvázání koaličních svazků, anebo šlo o pouhou přestřelku, která by měla mít zdárný konec.

"Zachování koalice v tuto chvíli z hlediska politického i ekonomického je to nejlepší řešení, čili v tuto chvíli jsou tady tyto dvě polohy s tím, že mám pocit, že postupem času se lidé stále více přiklánějí k tomu, že hodnota současné vládní koalice je přece jenom nejvyšší," prohlásil Kraus.

Deník Právo napsal, že se vyjednavači ČSSD chtějí co nejdříve sejít s lidovci a navrhnout prohlášení ve smyslu, že koalice pokračuje, koaliční dohoda platí a vláda pracuje dál. Návrh, aby sama ČSSD požádala sněmovnu o důvěru vládě, na sobotní schůzce špiček ČSSD s krajskými předsedy podle Práva neprošel.

Kraus k tomu ve vysílání Radiožurnálu řekl, že ČSSD nikdy neuvažovala o tom, že by takovýmto prohlášením zastřešila vládní přestřelku. "V tuto chvíli vycházíme ze situace, kdy pozice jsou natolik vzdálené, že jakékoli společné jednání by nemělo šanci dosáhnout dohody," řekl.

Sociální demokraté proto podle Krause uvažují o tom, že by grémia koaličních stran zformulovala jednostranná stanoviska, "která by nastolila prostor k tomu, aby vláda mohla fungovat dál". Tento výrok Kraus dále neupřesnil.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek řekl novinářům v Brně, že stanoviska sociální demokracie, která se objevila v médiích, nebude komentovat. "Předložili jsme návrhy a nemáme žádný důvod na nich něco měnit," uvedl.

Lidovci trvají na tom, že pro důvěryhodnost vlády by byla nejlepší Grossova demise. Ústupkem podle KDU-ČSL zůstává takzvaná Postní dohoda, podle níž by už lidovci netrvali na rezignaci premiéra, pokud by Grossova rodina ukončila podnikání a Gross se omluvil za některé své kontroverzní výroky.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme