Kraus odchází kvůli kakaové aféře ze sněmovny i z kandidátky

Sociální demokrat Michal Kraus složí poslanecký mandát a odstoupí i z čela kandidátky Libereckého kraje pro volby do sněmovny. Důvodem je aféra kolem jeho cesty do Ghany, kde byl u jednání o investicích do továrny na kakao. Svůj dnešní krok zdůvodnil tím, že nechce, aby "štvavá kampaň" vedená proti němu poškozovala před volbami stranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Kraus | Zdroj: ČTK

Služebně nejstarší poslanec již dříve kvůli takzvané kakaové aféře odešel z čela klubu ČSSD a z postu šéfa vlivného rozpočtového výboru.

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek za Krausem nadále stojí a domnívá se, že se ničeho špatného nedopustil. "Opakuji, že podle mého názoru neudělal nic nečestného, nedopustil se porušení zákona, nedopustil se korupčního jednání," uvedl.

Kraus podle něj pouze nalétl podvodníkovi. Zjevně měl na mysli Františka Riga, s nímž Kraus v roce 2001 v Ghaně byl a který si nyní odpykává desetiletý trest vězení za podvody. Totéž tvrdí i Kraus, jehož zřejmě ve sněmovně nahradí Andrej Grega.

Kraus v tiskovém prohlášení uvedl, že rezignace je jeho osobním rozhodnutím, a podnikne veškeré kroky k očištění svého jména. "Mohu pouze uvést, že mám zcela čisté svědomí, ale už ne prostor k vyvážené diskusi. Přesvědčil jsem se, že prakticky každý můj výrok byl a bude překroucen a zneužit," prohlásil.

Poslance sociální demokracie dál povede první místopředseda sněmovní frakce Michal Hašek, který řídil klub ČSSD již v předchozích dnech, hned od Krausovy rezignace na funkci předsedy. Poslanci ho pověřili, aby v tom pokračoval. Kraus na večerní jednání nedorazil, klub jeho dnešní rozhodnutí ocenil a poděkoval mu za odvedenou práci.

Mezi sociálními demokraty v Libereckém kraji vyvolala Krausova rezignace vlnu zklamání. Zpráva překvapila libereckou ČSSD v době, kdy se sešel krajský výkonný výbor, aby posoudil pozici Krause ve volebním regionu. Většina přítomných vyslovila Krausovi důvěru. Nového lídra zvolí zřejmě počátkem března.

Krausova kauza stála místo na kandidátce i poslance ČSSD Oldřicha Němce. Předsednictvo strany ho již v sobotu vyškrtlo právě kvůli tomu, že Krause kritizoval a označoval jeho vysvětlení za nevěrohodná. Němec poté v tisku uvedl, že v ČSSD cítí atmosféru strachu. Paroubek to popřel. Podle něj předsednictvo Němcovým vyškrtnutím naznačilo, že "končí legrace", když je volební kampaň.

Němec se dnes s premiérem sešel a uvedl, že se Krausovi za svou kritiku neomluví. Paroubek ale Němcovi slíbil, že se zasadí o to, aby nebyl vyloučen ze strany, jak to již dříve a kvůli jiné věci navrhla stranická organizace na Liberecku.

Před čtyřmi lety Kraus podle Mladé fronty Dnes podepsal v Ghaně smlouvu o zakoupení podniku PBC na zpracování kakaových bobů. Rigo tvrdí, že finance měl zajistit Kraus. Z investice podle Riga sešlo, protože poslanec nevnesl do projektu slíbené peníze - mělo jít o úplatek z velké státní zakázky, která se stále odkládala. Krátce po návratu z Ghany vyšel Kraus vstříc Rigově prosbě a poskytl mu spořitelní účet své matky k převodu 50.000 dolarů v korunách.

Jana Petrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme