Krejčíř ukáže směnky s ČSSD později, píše MfD

Zveřejnění směnek, které vlastní Radovan Krejčíř, se opět oddaluje, zjistila Mladá fronta Dnes. Podnikatel měl tajně půjčit ČSSD 60 miliónů korun. Hospodářské noviny informují o tom, že pražský závod Siemens-kolejová vozidla dokončuje výrobu takzvaného lehkého metra. Prodavačky ve východním Bavorsku se učí česky. Podle Lidových novin je to proto, že tam jezdí stále více zákazníků od nás. Právo přináší výsledky průzkumu o tom, jak lidé nakupují vánoční dárky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř opět oddálil zveřejnění směnek, které mají dokázat, že v roce 2002 tajně půjčil české sociální demokracii 60 miliónů korun. Mladá fronta Dnes informuje, že se směnky nejdřív měly objevit v knize, kterou Krejčíř vydal před dvěma týdny. Pak slíbil, že je předá médiím do Vánoc a teď termín znovu posunul.

Ve středu Krejčíř listu řekl, že klíčovou směnku, na které je údajně i podpis někdejšího šéfa sociální demokracie Stanislava Grosse, předá médiím ihned poté, co obdrží znalecký posudek od renomované švýcarské firmy. Ta teď směnku zkoumá. ČSSD už dříve označila Krejčíře za lháře a Gross jakoukoli půjčku od něj i podpis pod směnkou popřel. Mladá fronta Dnes dodává, že Krejčíř poprvé o tajném financování ČSSD promluvil v říjnu ze Seychel, kam uprchl před trestním stíháním za stamiliónové podvody a přípravu vraždy.

Pražský závod Siemens-kolejová vozidla teď finišuje ve výrobě takzvaného lehkého metra pro italský Turín. Jak zjistily Hospodářské noviny, celkem 46 vlaků metra jezdícího na pneumatikách, má být nasazeno těsně před zahájením zimní olympiády v polovině února příštího roku. Posílí tím tamní stávající vozový park metra. Nové soupravy mají pomoci zvládnout příval statisíců návštěvníků grandiózní sportovní podívané, na kterou se už prodalo půl miliónu lístků.

Vlaky budou speciálně vybaveny pro olympijské hry. Turín za ně zaplatí 82 miliónů eur, tedy asi 2,5 miliardy korun. První hotové soupravy vyjely z bran podniku v pražském Zličíně už v polovině letošního roku a většina z objednaných vlaků už je v Itálii. V lednu odstartuje jejich zkušební provoz. Na výrobě se podílela i řada českých subdodavatelů hutního spojovacího materiálu, částí podlah a izolace. V týmu, který vozy projektoval, byl kromě Němců a jiných národností zhruba každý druhý projektant z Česka - doplňují Hospodářské noviny.

Učíme se česky, říkají prodavačky ve východním Bavorsku. Lidové noviny píší, že je k tomu nutí rostoucí počet zákazníků z České republiky. Zatímco Němci putují do Česka za levnějšími řidičskými průkazy, plastickými operacemi, cenově výhodnou zubní péčí nebo kremací nebožtíka, Čechy do východního Bavorska táhnou nižší ceny oblečení, parfémů a elektroniky. A také větší výběr.

Právě to je podle německých obchodníků hlavní důvod, proč Češi vyjíždějí za nákupy za hranice. Například v Horní Falci připadá na jednoho obyvatele jeden metr čtvereční prodejní plochy. V západních Čechách je to jen desetina. Lidé navíc spojují nakupování u sousedů s výletem. Na požadavky Čechů se tak už někteří obchodníci rozhodli zareagovat heslem: "Nakupování plné zážitků" - spojení nákupu a zábavné dovolené, uzavírají Lidové noviny.

Obchody budou obleženy zákazníky i těsně před Štědrým dnem - informuje o tom Právo a odvolává se na průzkum agentury Stem/Mark. Ten ukázal, že na poslední chvíli nechává nákupy dárků celá pětina obyvatel České republiky. Na nákupech v posledních hodinách před oslavami Vánoc se podílejí ze dvou třetin muži. Nákupy na poslední chvíli jsou podle průzkumu také doménou mladých lidí mezi 18 a 29 lety.

Téměř polovina lidí podle průzkumu ale nakupuje dárky s předstihem už asi měsíc před Vánocemi. Více než desetina lidí si situaci ulehčuje darováním finančního obnosu, nejčastěji jsou to osoby nad 60 let. Průzkum také podle Práva ukázal, že drtivá většina Čechů bude trávit Vánoce doma s rodinou. Jen malá část obyvatel bude na Štědrý večer v práci nebo na horách v zahraničí.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme